Değişik yöntemlerle hazırlanan 4 çeşit toxoplasma gondii eriyik antijenlerinin ELISA yöntemiyle duyarlılık ve özgüllüğünün belirlenmesi
The Determination of the sensitivite and spesifite of four different soluble toxoplasma gondii antigen prepired with method by ELISA
  1. Tez No: 69395
  2. Yazar: ERDAL POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ALTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
55 ÖZET ELİSA yurdumuzda ve dünyanın pek çok ülkesinde infeksiyon hastalıkları tanımında en çok kullanılan bir deneydir. Laboratuvarlanmızda sonikleme, süzme, SDS ve dondurma-eritme yöntemleriyle hazırlanan antijenler ELİSA' da kullanılarak yapılan çalışmalardan elde edilen sonuçlar Toxo IgG 72740 kiri ile karşılaştinlmıştır. Toxo IgG 72740 kiti absorbans değerleri ile sonikleme ve süzme antijeni absorbans değerleri arasında bir uyumsuzluğun olduğu görülmüş; buna karşı SDS ve dondurma-eritme yöntemiyle hazırlanan antijenlerin absorbans değerleri ile Toxo IgG 72740 absorbans değerleri arasında r= 0.73 uyumun olduğu belirlenmiştir. SDS ve dondurma-eritme antijenleriyle yapılan deneylerde; dondurma-eritme antijeni ile Toxo IgG 72740 arasında korelasyon katsayısı (r = 0.903); SDS antijeni ile Toxo IgG 72740 arasında korelasyon katsayısı ise (r = 0.789) bulunmuştur. Bu değerlere bakıldığı zaman dondurma- eritme antijeni ile Toxo IgG 72740 kiri arasındaki korelasyon katsayısının SDS antijeni ile Toxo IgG 72740 kiti arasındaki kolerasyon katsayısından daha yüksek olduğu anlaşılmaktadır. Bu da dondurma-eritme yöntemiyle hazırlanan antijenin üstünlüğünü göstermektedir. SDS ve Dondurma-eritme absorbans değerleri ile Toxo IgG 72740 absorbans değerleri arasındaki uyum, Kappa ile r= 0.73 olarak belirlenmiş bulunmaktadır. Yapılan bu çalışmalardan sonra dondurma-eritme yöntemiyle hazırlanan antijen ELİSA' da kullanılarak toplam 269 serum örneği ile çalışılmış bu serumların 81 'i negatif, 188'i pozitif bulunmuştur. Çalışma sonuçlan Toxo IgG 72740 kiti ile alınan ( 83 negatif, 186 pozitif) sonuçlarla karşılaştırılmıştır. Dondurma-eritme ile hazırlanan antijenin, Sanofi Diagnostics Pasteur S. A. Platelia R Toxo IgG 72740 kitine göre duyarlılığı % 93.5, özgüllüğü ise % 83.1 olarak bulunmuş bu iki antijen arasında % 90.3 oranında bir uyumun olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
56 SUMMARY ELISA is a widely used method for diagnostic purposes of infectious diseases world wide. The results of the ELISA tests using antigens obtained in our laboratory by sonication, filtration, SDS and freezing-thawing was compared with those of the commercially available Toxo IgG 72740 kits. Absorbance of Toxo IgG 72740 antigens did not correlate with that of the antigens extracted by sonication and filtration; while a significant correlation between the absorbance of the antigens were extracted by SDS and frezeeing -thawing and that of the commercial antigens ( r= 0.73). The degree of correlation between frezeeing-thawing antigen and Toxo IgG 72740 was determined to be at the level of 0.90, while it was 0, 79 between SDS antigen and Toxo IgG 72740. The correlation was observed to be higher with freezing - thawing antigen than SDS, revealing the superiority of freezing -thawing. The correlation of absorbance values between SDS, freezing -thawing antigens and those of Toxo IgG 72740 was determined to be 0.73 with Kappa analysis. 269 serum samples were studied by using the antigens obtained by freezing -thawing in ELISA 81 of serum samples were determined to be negative while 188 were positive. The results of the study were compared with those obtained by using Toxo IgG 72740 commercial kits ( 83 negative and 186 pozitive). The consistency of the results between two methods was found to be 90.3 % and the sensitivity of freezig-thawing method in respect to Sanofi Diagnostic Pasteur SA Toxo IgG 72740 was 93.5 % while the specificity was 83. 1 %.