Türkiye'de yaşayan Afgan göçmenlerin göç süreçleri: Sosyal ağların rolü
Migration processes of afgan migrantsliving in Turkey: The role of social networks
- Tez No: 694005
- Danışmanlar: PROF. DR. SUTAY YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Sociology, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Bölge Çalışmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler ve Bölgesel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Dünya üzerinde son yüzyılda ülkesini terk ederek başka ülkelere göç eden kişi sayısı hızla artmaktadır. 1979 yılında Sovyet Rusya'nın işgaliyle birlikte başlayan Afgan göç sorununa ise geçen kırk yıla rağmen henüz çözüm bulunamamıştır. Türkiye ise bu göç sürecinden Pakistan ve İran'dan sonra en çok etkilenen ülkelerden biridir. Türkiye'de Suriyeli göçmenlerden sonra en kalabalık göçmen topluluğunu Afgan göçmenler oluşturmaktadır. Bu tez kapsamında Afganistan'dan Türkiye'ye olan göç sürecinde sosyal ağların rolünün ne olduğu sorusunun cevabı aranmıştır. Sosyal ağların göç sürecindeki etkisini anlamaya çalışan ağ kuramı çalışmanın metodolojik kısmında kullanılmıştır. Bu çalışmanın Afgan göçünün tüm süreçlerini sosyal ağlar üzerinden ele alması açısından önemli olduğu düşünülmektedir. Tez kapsamında nitel araştırma yöntemi olan yarı yapılandırılmış görüşme metodu kullanılmıştır. Ankara'da yaşayan 12 Afgan göçmen ile görüşme gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler betimsel analiz yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırma kapsamında Ankara'da yaşayan ve görüşme yapılan kişilerin Afganistan'dan Türkiye'ye olan göç süreçlerinin her aşamasında sosyal ağların etkin bir şekilde rol aldığı görülmüştür. Sosyal ağlar Afgan göçmenlerin göç kararı alma aşamasında, göç yolculuğunda, Ankara'nın yaşanılacak yer olarak seçilmesinde ve Ankara'daki günlük hayatlarında çok belirleyici bir rol oynamaktadır. Göçmenler arasında kurulan bu sosyal ağların zincirleme göçe dönüşerek Afganistan'dan Türkiye'ye göçü sürekli hale getirdiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The number of people in the world who have left their country and migrated to other countries in the last century is increasing rapidly. The Afghan migration problem, which began with the invasion of Soviet Russia in 1979, has not yet been resolved despite the past four decades. Turkey is one of the countries most affected by this migration process after Pakistan and Iran. Afghan migrants make up the largest group of migrants in Turkey after Syrian migrants. Within the scope of this thesis, the answer to the question of what is the role of social networks in the migration process from Afghanistan to Turkey was sought. Network theory, which tries to understand the effect of social networks in the migration process, was used in the methodological part of the study. This study is considered important to consider that Afghan migration is not studied enough in our country and to address all processes of Afghan migration through social networks. Semi-structured interview method, which is a qualitative research method, was used within the scope of the thesis. Twelve Afghan migrants living in Ankara were interviewed. The data obtained were analyzed by descriptive analysis method. Within the scope of the research, it was observed that social networks are actively involved in every stage of the migration process from Afghanistan to Turkey. Social networks play a very decisive role in the migration decision-making of Afghan migrants, in the migration journey, in choosing Ankara as a place to live and in their daily lives in Ankara. Social networks established among migrants turned into chain migration, perpetualizing migration from Afghanistan to Turkey.