Infectious disease and national security: A comparison of China and South Korea
Salgın hastalıklar ve ulusal güvenlik: Çin ve Güney Kore karşılaştırması
- Tez No: 694004
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Bölge Çalışmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Asya Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu tez Doğu Asya ülkeleri olan Çin Halk Cumhuriyeti'nin (Çin) ve Kore Cumhuriyeti'nin (Güney Kore) yüzleşmek zorunda kaldıkları salgınlarla mücadele sürecinde ulusal güvenliğe nasıl yaklaştıklarının kapsamlı bir analizini yapmayı amaçlamaktadır. 2002–2004 SARS salgını, Ortadoğu solunum sendromu koronavirüsü (MERS-CoV) ve Aralık 2019'dan günümüze COVID-19 pandemisi incelenmektedir. İki ülkenin hem devam eden salgınlar, hem de süregelen ulusal güvenlik problemleri ile nasıl başa çıktıkları vaka çalışmalarının da yardımıyla retorik analizi ve veri toplama yöntemlerinin birlikte kullanıldığı metodolojik bir yaklaşım ile analiz edilmektedir. Kuramsal çerçeve için Yapılandırmacı Kopenhag Okulunun genel teorik çerçevesi ve sağlık güvenliği alt temalarıyla Paris Okulunun da belirli unsurlarından yararlanılmaktadır. Örnek olay incelemelerinde; Çin için, salgınları sırasında yönetimler tarafından uygulanan medya kontrolü, Kuşak ve Yol Girişimleri, Tayvan'ın tanınması, Hong Kong ve beşeri kaynaklar gibi sorunların gelişimlerinin pandemi süreci politikaları üzerindeki etkileri, Güney Kore için ise yine pandemi izleme mekanizmaları, Kuzey Kore ile ilişkiler, uluslararası ilişkiler, altyapı sorunları, vatandaş güveni ve bu çerçevedeki politikaların halk sağlığı yatırımları ile olan ilişkileri kapsamlı olarak ele alınmaktadır. Çin ve Güney Kore'nin mevcut pandemi koşullarını ve uygulamalarını öne sürerek mevcut ulusal güvenlik uygulamalarında değişiklikler yapıp yapmadıkları araştırılarak buradan yapılacak çıkarsamalar ile diğer ülkeler ve küresel düzeydeki güvenlik ve dış politikadaki olası değişimler konusunda öngörülerde bulunulabilecektir.
Özet (Çeviri)
This thesis is a comprehensive analysis of how the People's Republic of China (China) and the Republic of Korea (South Korea) approached national security during the respective infectious diseases they have been forced to confront. It looks at the 2002–2004 SARS outbreak, the Middle East respiratory syndrome coronavirus (MERS), and the most recent COVID-19 pandemic from December 2019 to the present day. This thesis looks at how both countries have dealt with both the ongoing infectious disease crises and their continuing national security interests by utilizing a mixed methodological approach of rhetoric analysis and data gathering, approaching the question with the help of case studies. It utilizes primarily the Constructivist Copenhagen School while utilizing certain elements of the Paris School as well. It takes on case studies for both countries. For China, it looks at media control and information during infectious disease outbreaks, the implications for the Belt and Road Initiative, the recognition of Taiwan, Hong Kong, foreign affairs, and human capital. For South Korea, it looks at media control and information, North Korea, foreign affairs, infrastructural issues, and citizen trust. It is thus possible to make predictions regarding the policies other countries choose to implement on global security and international foreign policy by investigating whether China and South Korea have modified existing national security practices by putting forward the current pandemic conditions and practices.