Africans in Turkey: Experiences and expectations of Ethiopian migrants in Turkey
Türkiye'deki Afrikalılar: Türkiye'de yaşayan Etiyopyalı göçmenlerin deneyimleri ve beklentileri
  1. Tez No: 694006
  2. Yazar: MUSTAFA EMİN SAĞLAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ K. ONUR UNUTULMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Bölge Çalışmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bölge Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Afrika Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Türkiye'de yaşayan Etiyopyalı göçmenleri ele alan bu tez çalışması, Etiyopyalı göçmenlerin deneyimlerini ve beklentilerini öğrenmek ve okuyucuya Etiyopyalı göçmenlerin özelinde Türkiye'de yaşayan bütün Afrikalı göçmenlerin hayatı ile ilgili farklı bir bakış açısı katmayı hedeflemektedir. Türkiye'nin tarihsel süreçte göç politikaları incelendiğinde sabit bir göç politikasının olmadığı, Türkiye'de dönemsel ve uluslararası organizasyonlara göre şekillenen göç politikalarının uygulandığı görülmüştür. Bu çalışmada Etiyopyalı göçmenler hedef kitle olarak seçilmiştir. Sahra-altı Afrika'nın kolonileştirilememiş iki ülkesinden birisi olan Etiyopya, Afrika Birliği'nin merkezinin Addis Ababa'da bulunması, Afrika'nın en kalabalık ikinci ülkesi olması ve gelişen ekonomisi ile büyük önem arz etmektedir. Türkiye ve Etiyopya'nın tarihsel ilişkilerinin incelendiği bu çalışmada aynı zamanda 25 Etiyopyalı göçmenle görüşme yapılmış, çeşitli sorular sorulmuştur. Etiyopyalı göçmenler Türkiye'de ırkçılık olmadığını düşünmekte iken, eğitim açısından Türkiye'ye gelinebileceğini ancak çalışmak için Türkiye'ye gelinmemesi gerektiğini düşünmektedirler. Etiyopyalı göçmenlerin diğer göçmen gruplarına benzer sorunlar yaşadığı ancak buna rağmen Türkiye'de mutlu oldukları kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis addressing to Ethiopian immigrants in Turkey, learn the experiences and expectations of Ethiopian immigrants, and give the reader a different perspective on the lives of Ethiopian migrants in particular, and all African migrants, in general, in Turkey. When Turkey's migration policies are examined in the historical process, it is seen that there is no fixed migration policy, and migration policies are shaped according to periodic and contexts in Turkey. In this study, Ethiopian immigrants were chosen as the subject of analysis. Ethiopia, one of only two uncolonized countries of Sub-Saharan Africa, has a great importance with the African Union's headquarters being in Addis Ababa, being the second most populated country in Africa, and a developing economy. In this direction, the historical relations of Turkey and Ethiopia examined and 25 Ethiopian migrants were interviewed and various questions were asked. While Ethiopian migrants think that there is no racism in Turkey, they think that they can come to Turkey in terms of education, but they should not come to Turkey to work. Besides, it has been concluded that Ethiopian immigrants have similar problems with other immigrant groups, despite this, they are happy in Turkey.