Türk Anayasa Hukukunda Cumhurbaşkanlığı kararnamesi
Presidential decree in the Turkish constitutional law
- Tez No: 694020
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ÇAĞLAYAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anayasa Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 317
Özet
“Türk Anayasa Hukukunda Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi”adlı bu tezde, öncelikle kuvvetler ayrılığına dayanan hükûmet sistemleri genel özellikleriyle açıklanmıştır. Daha sonra 1982 Anayasasının benimsediği hükûmet sistemi, yürütme organının yapısı ve düzenleyici işlemleri konusu ele alınmıştır. Ardından, 2017 Anayasa değişikliği ile Anayasal sistemimize yeni bir işlem tipi olarak getirilen Cumhurbaşkanlığı kararnamesi konusu, kanuni idare ilkesi, düzenleme yetkisi, normlar hiyerarşisi içindeki yeri bakımından incelenmiştir. Sonrasında, olağan ve olağanüstü dönemde çıkarılan Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin, yetki, şekil, sebep, konu ve yargısal denetim bakımından özelliklerine değinilmiştir. Tezin“Hükûmet Sistemleri ve 1982 Anayasasında Yürütme Organı”başlıklı birinci bölümünde, kuvvetler ayrılığına dayanan hükûmet sistemleri konusu kısaca ele alınarak, Türkiye'de 2007 yılında yapılan Anayasa değişiklikleri ve bu değişiklik kapsamında Cumhurbaşkanının seçiminin ilk kez tezahür ettiği 2014 yılında yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimi konusu ele alınmıştır. Tezin“1982 Anayasasına Göre Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi”başlıklı ikinci bölümünde ise 1982 Anayasasının ilk şekline ve 2017 Anayasa değişikliğine göre Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin özeliklerine değinilmiştir. Ayrıca bu bölümde, Cumhurbaşkanlığı kararnamesinin, yürütme yetkisine ilişkin konularda verilen genel düzenleme yetkisi ile Anayasal sınırları incelenerek, Cumhurbaşkanlığı kararnamesi konusunda münhasır bir alanın oluşup oluşmadığı, idarenin kanuniliği ilkesi ve yasama yetkisinin özellikleri kapsamında araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
First of all, the system of government based on separation of powers has been explained with their general characteristics on this mentioned thesis named as“Presidential Decree in The Turkish Constitutional Law”. Afterwards, the structure of the executive body, the regulatory procedures and the government system adopted by the 1982 Democratic Constitution have been discussed. Subsequently, the issue of Presidential decree, which was brought to our Constitutional system as a new type of procedure with the 2017 Constitutional amendment, has been examined in terms of the legal administration principle, regulatory authority, and its place in the hierarchy of norms. Then, the characteristics of the Presidential decree issued in ordinary and extraordinary eras in terms of authority, form, reason, subject and judicial reviews have been touched on. On the first chapter of thesis 'Government Systems and and the 1982 Constitution Executive Authority', Government systems based on divisions of powers has been shortly reviewed. In Addition to that Law Amending the Constitution made in 2007 in Turkey and, within the purview of this Law Amending, election of President which has firstly become manifested in 2014 were discussed. On the second part of the thesis titled as“Presidential Decree According to the 1982 Constitution”have been touched many points such as the first form of the 1982 Constitution and the characteristics of the Presidential decree according to the 2017 Constitutional amendments. Furthermore, at this chapter, by examining the general regulatory authority and the constitutional limits of the Presidential decree in matters related to executive power, it has been investigated whether an exclusive property right is formed in the scope of the presidential decree, within the scope of the principle of legality of the administration and the characteristics of the legislative power.