Nötrosofik üçlü çift kutuplu metrik uzay ve nötrosofik üçlü kısmi çift kutuplu metrik uzay
Neutrosophic triplet bipolar metric spaces and neutrosophic triplet partial bipolar metric spaces
  1. Tez No: 694019
  2. Yazar: MERVE SENA UZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEMET ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu yüksek lisans tezi beş bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümü olan birinci bölümde nötrosofik küme, nötrosofik üçlü küme, çift kutuplu metrik uzay yapıları hakkında bilgi verilmiştir ve bu yapıların tarihçelerinden bahsedilmiştir. Genel bilgilerin yer aldığı ikinci bölümde bulanık küme, sezgisel bulanık küme, nötrosofik küme, nötrosofik üçlü küme, metrik uzay, nötrosofik üçlü metrik uzay, çift kutuplu metrik uzay yapıları tanıtılmıştır. Üçüncü bölümde nötrosofik üçlü çift kutuplu metrik uzay yapısı tanıtılmıştır. Bu yapının anlaşılır olması için bazı örneklere yer verilmiştir. Ayrıca nötrosofik üçlü çift kutuplu metrik uzayın klasik metrik uzay, nötrosofik üçlü metrik uzay, çift kutuplu metrik uzaydan daha genel olduğunu kanıtlayan bazı teoremler elde edilmiştir. Dördüncü bölümde nötrosofik üçlü kısmi çift kutuplu metrik uzay yapısı tanıtılmıştır. Nötrosofik üçlü kısmi çift kutuplu metrik uzayın, nötrosofik üçlü metrik uzay, nötrosofik üçlü kısmi metrik uzay ve nötrosofik üçlü çift kutuplu metrik uzaydan farklı olduğunu gösteren teoremlere yer verilmiştir. Son bölümde tezde elde edilen sonuçlara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This master's thesis consists of five chapters. In the first chapter, which is the introduction, information is given about the neutrosophic sets, neutrosophic triplet sets, bipolar metric space structures and the history of these structures. In the second chapter, where general information is included, fuzzy set, intuitionistic fuzzy set, neutrosophic set, neutrosophic triplet set, metric space, neutrosophic triplet metric space, bipolar metric space structures are introduced. In the third chapter, the neutrosophic triplet bipolar metric space structure is introduced. Some examples are given to make this structure understandable. In addition, some theorems have been obtained proving that neutrosophic triplet bipolar metric space is more general than classical metric space, neutrosophic triplet metric space, bipolar metric space. In the fourth chapter, the neutrosophic triplet partial bipolar metric space structure is introduced. Theorems showing that the neutrosophic triplet partial bipolar metric space is different from the neutrosophic triplet metric space, neutrosophic triplet partial metric space and neutrosophic triplet bipolar metric space are given. In the last chapter, the results obtained in the thesis are given.