Matematik öğretmenlerinin ve ilköğretim matematik öğretmen adaylarının zekâ oyunlarına yönelik algılarının metaforlar yoluyla belirlenmesi
Determining the perceptions of math teachers and elementary mathemati̇cs teachers cancidate about intelligent games through metaphors
  1. Tez No: 694034
  2. Yazar: YUNUS ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ONUR ALP İLHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Zekâ oyunlarının öneminin son yıllarda arttığını gösteren önemli bir ölçüt de, Milli Eğitim Bakanlığının Zekâ Oyunları dersini 2013 yılında ortaokullar için seçmeli ders olarak uygulamaya almasdır. Seçmeli Zekâ Oyunları dersini ortaokullarda farklı branşlarda, bu alanda eğitim almış ve gerekli sertifikaya sahip öğretmenler yürütmektedir. Bu dersi hali hazırda yürüten matematik öğretmenleri ve ileride yürütecek olan ilköğretim matematik öğretmen adaylarının zekâ oyunlarına yönelik algılarının tespit edilmesi önemli görülmüştür. Bu araştırma, ortaokullarda görev yapan matematik öğretmenlerinin ve ilköğretim matematik öğretmeni adaylarının zekâ oyunlarına yönelik algılarının metaforlar aracılığıyla belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemiyle belirlenen araştırmanın örneklemini, Kayseri ili merkez ilçelerinde ortaokullarda görev yapan 171 matematik öğretmeni ve Erciyes Üniversitesi Ziya Eren Eğitim Fakültesi Matematik ve Fen Bilimleri Bölümü İlköğretim Matematik Eğitimi Anabilim Dalı'nda öğrenim gören 113 öğretmen adayı oluşturmuştur. Araştırmanın verilerinin toplanması için hazırlanan anket formu, ortaokullarda görev yapan matematik öğretmenleri ve ilköğretim matematik öğretmeni adayları için ayrı ayrı düzenlenmiştir. Matematik öğretmenleri için hazırlanan ankette cinsiyet, kıdem, öğrenim durumu ve zekâ oyunları dersinin daha önceden yürütülüp yürütülmediğini belirleyecek dört adet öncül soru yer almaktadır. İlköğretim matematik öğretmeni adayları için hazırlanan ankette ise cinsiyet, sınıf düzeyi, ağırlıklı not ortalaması ve zekâ oyunlarına yönelik ilgilerinin olup olmadığını belirleyecek dört öncül soru bulunmaktadır. Hazırlanan iki ankette de ortak olan ve araştırmanın ana veri kaynağını oluşturan soru;“Zekâ oyunları... gibidir/benzer. Çünkü…”şeklinde hazırlanmıştır. Araştırmanın verileri nitel veri analiz yöntemlerinden içerik analizi yardımıyla analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, ortaokullarda görev yapan matematik öğretmenlerinin en sık ifade ettikleri metaforlar, labirent, bulmaca, ceviz ve matematik iken; ilköğretim matematik öğretmeni adaylarının en sık ifade ettikleri metaforlar ise, hayat, satranç, jimnastik ve labirenttir. Ayrıca, ortaokullarda görev yapan matematik öğretmenleri ve ilköğretim matematik öğretmen adaylarına ait dokuz kavramsal kategoriden sekizi (geliştirici/destekleyici, karmaşık ve sistematik/planlı, bağlayıcı, sürükleyici, düşündürücü, rahatlatıcı/mutluluk verici, eğlenceli) ortaktır.
Özet (Çeviri)
An important criterion showing that the importance of intelligence games has increased in recent years is that the Ministry of National Education implemented the Intelligence Games course as an elective course for secondary schools in 2013. The Elective Intelligence Games course is conducted by teachers who have received training in different branches in secondary schools and have the necessary certificates. It was deemed important to determine the perceptions of the mathematics teachers who are currently conducting this course and the elementary school mathematics teacher candidates who will conduct this course in the future, towards intelligence games. This study was carried out with the purpose of determining the perceptions of mathematics teachers working in secondary schools and elementary mathematics teacher candidates towards intelligence games through metaphors. Qualitative research method was used in the research. The sample of the study, which was determined by the easily accessible sampling method, consisted of 171 mathematics teachers working in middle schools in central districts of Kayseri and 113 teacher candidates studying at the The Department Of Mathematics And Science Education at Erciyes University Ziya Eren Education Faculty. The scale prepared to collect the data of the research was prepared separately for the mathematics teachers working in secondary schools and the elementary mathematics teacher candidates. In the scale prepared for mathematics teachers, there are four preliminary questions that will determine gender, seniority, educational status and whether the intelligence games course has been conducted before. In the scale prepared for primary school mathematics teacher candidates, there are four preliminary questions that will determine whether they are interested in gender, grade level, weighted grade average and intelligence games. The question common to the two questionnaires and constituting the main data source of the study;“Brain games … are like / similar. Because… ”was prepared in the form. The data of the research were analyzed with the help of content analysis, one of the qualitative data analysis methods. As a result of the research, while the most frequently expressed metaphors by mathematics teachers working in secondary schools were maze, puzzle, walnut and mathematics; The most frequently expressed metaphors by elementary mathematics teacher candidates are life, chess, gymnastics and labyrinth. In addition, eight of the nine conceptual categories (developer / supportive, complex and systematic / planned, binding, engaging, engaging, thoughtprovoking, relaxing / pleasurable, fun) belonging to middle school mathematics teachers and primary school mathematics teachers are common.