Bursa-Paşalar orta miyosen fosil memeli lokalitesinin faunal analizi
Faunal alaysis of the middle miocene fossil mammalian locality of Bursa-Paşalar
- Tez No: 694051
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR MAYDA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Paşalar fosil lokalitesi KB Anadolu'da Bursa- M. Kemalpaşa' ya ait Paşalar köyünün 2 km. güneyinde bulunur. Bilimsel kazı çalışmaları 1983 yılında başlamış ve halen devam etmektedir. Paşalar memeli faunası gerek tür gerekse elde edilen fosil sayısı açısından Türkiye'nin en zengin fosil yatağını oluşturmaktadır. Insectivora' dan Proboscidea' ya kadar geniş dağılım gösteren 60' dan fazla tür ile tanımlanır ki bunların arasında Hominoid üst ailesinin Griphopithecus alpani ve Kenyapithecus kizili örnekleri sayesinde Avrasya'nın en zengin Hominoid içeren fosil faunası olarak da bilinmektedir. Bu lokalite, geçmiş çalışmaların yırtıcı faunası hariç herhangi bir istatistiksel faunal analiz içermemektedir. Son sistematik çalışma 1994 yılında tamamlanmıştır. Günümüze kadar geçen 25 yıl içerisinde lokalitede "Carnivora, Artiodactyla, Perissodactyla, Proboscidea takımlarına ait 20000'in üzerinde fosilin öncel sistematik tayinleri Ankara ve Ege Üniversitesi paleontologları tarafından tamamlanmıştır. Tez konusu, Bovidae örneklerinin MNI metodu yardımıyla her bir cins/türe ait toplam birey bolluğu (yaş dağılımı ile birlikte) tespit edilmesini kapsar. Çalışmamızda paleoekolojik tabanda yaşıt Avrupa ve Afrika faunaları ile Paşalar faunası karşılaştırılarak yeni yorumlar ortaya konmuştur. Bu çalışma ülkemizde gerçekleştirilecek olan ilk fosil Bovidae faunal analiz çalışmasıdır.
Özet (Çeviri)
Pasalar fossil locality is located 2 km. south of Paşalar village of Mustafakemalpaşa-Bursa. Scientific excavations started in 1983 and still continue. Pasalar mammal fauna is the richest fossil fauna of Turkey in terms of both taxa and number of fossils. More than 60 species, widely distributed from Insectivora to Proboscidea, among which it is known as the richest Hominoid bearing fossil fauna of Eurasia, thanks to the Hominoid taxa: Griphopithecus alpani and Kenyapithecus kizili. Previous studies on this locality did not include any statistical faunal analysis except for the carnivora fauna. The last systematic study was completed in 1994. In the past 25 years, the prior systematic determination of more than 20000 fossils belonging to“Carnivora, Artiodactyla, Perissodactyla, Proboscidea”has been completed by the paleontologists from Ankara and Ege University. The subject of the thesis is to determine the total abundance of Bovidae fauna with MNI methods. In this sudy, new interpretations will be revealed by comparing the Paşalar fauna with the coeval European and African faunas on paleoecological basis. This type of MNI study on fossil Bovids is the first one to be conducted in our country.