Mazlum Berrakî'nin şiir evreni
Mazlum Berrakî's poetry universe
  1. Tez No: 694050
  2. Yazar: ONUR KURALAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP TEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 846
Özet
Tezin konusunu, Kayserili Âşık Mazlum Berrakî'nin hayatı ve şiirlerinin tahlili oluşturmaktadır. Bu çalışmada öncelikle Türk kültür tarihinde önemli bir yere sahip olan“Âşıklık geleneği”nin geçmişten günümüze olan seyri ana hatlarıyla ele alınmıştır. Ardından Kayseri ilinin geçmişten günümüze âşıklık geleneğindeki yeri hakkında bilgilere yer verilmiştir. Daha sonra da derlenen bilgiler ve incelenen şiirler ışığında Mazlum Berrakî'nin hayatı ve edebi kişiliği ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu çalışmada, halk şairi olan Mazlum Berrakî mahlaslı Ali Demirpençe'nin hayatı ve şiirleri incelenerek âşığın monografisi ortaya çıkartılmaya çalışılmıştır. Bu çalışmada, Mazlum Berrakî'nin bine yakın şiirinden temin edebildiğimiz altı yüz on iki şiiri ele alınmıştır. Şiirler, metin olarak verilip şekil ve muhteva bakımından çeşitli başlıklar altında incelenmiştir. Mazlum Berrakî'nin şiirleri detaylı bir şekilde incelenerek Kayseri âşıklık geleneği ve Mazlum Berrakî'nin Kayseri âşıklık geleneğindeki yeri belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of the thesis is the analysis of the life and poems of Âşık Mazlum Berrakî from Kayseri. In this study, first of all, the course of the“Minstrelsy tradition”, which has an important place in the history of Turkish culture, from the past to the present, is discussed with the main lines. Then, information is given about the place of Kayseri in the tradition of minstrelsy from past to present. Afterwards, Mazlum Berrakî's life and literary personality were tried to be revealed in the light of the collected information and the poems examined. In this study, the life and poems of Ali Demirpençe, who is a folk poet with the pseudonym Mazlum Berrakî, were examined and the monograph of the minstrel was tried to be revealed. In this study, six hundred and twelve poems of Mazlum Berraki, which we can obtain from nearly a thousand poems, are discussed. The poems were given as texts and examined under various titles in terms of form and content. By examining Mazlum Berraki's poems in detail, the Kayseri minstrel tradition and Mazlum Berraki's place in the Kayseri minstrel tradition have been tried to be determined.