Malign epitelyal over tümörlerinde HER2/NEU, MUC1, östrojen ve progesteron reseptör ekspresyonunun klinik önemi
Clinical significance of HER2/NEU, MUC1, estrogen and progesterone receptor expression in malignant epithelial ovarian tumors
  1. Tez No: 694075
  2. Yazar: AHMET ÇATALDEĞİRMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMRAN KÜÇÜKGÖZ GÜLEÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Bu çalışma malign epitelyal over tümörlerinde HER2neu, MUC1 ve östrojen, progesteron reseptörlerinin immünohistokimyasal olarak ekspresyonlarını belirlemek ve bu belirteçlerin ekspresyonlarının klinik-patolojik özellikler ile prognoz üzerindeki etkilerini araştırmak için tasarlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışma grubunu Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde 15 Haziran 2009-14 Kasım 2018 tarihleri arasında opere edilerek epitelyal over kanseri tanısı almış 86 hasta oluşturdu. Bu 86 hastanın; 46'sı high grade seröz karsinom, 7'si low grade seröz karsinom, 14'ü müsinöz karsinom, 19'u berrak hücreli karsinom histopatolojik tipindeydi. Retrospektif olarak bilgiler incelendi. Hastaların yaşları, menapoz durumları, vücut kitle indeksleri, doğurganlıkları, hastaneye başvuru tümör marker düzeyleri, peroperatif asit varlığı, lenfovasküler invazyon ve lenf nodu metastaz durumu, evre ve gradeleri, toplam sağkalım ve hastalıksız sağkalım süreleri, nüks durumları ve platine direnç gösterme durumları kayıt altına alındı. Hastaların patoloji preparatlarına immünohistokimyasal olarak MUC1, HER2neu, Östrojen, Progesteron antikorları uygulandı ve bu belirteçlerin ekspresyon durumları ile klinik-patolojik özellikler ve prognoz arasındaki ilişki istatistiksel yöntemlerle analiz edildi. Bulgular: Çalışma grupları arasında yaş, parite, vücut kitle indeksi açısından istatistiksel anlamlı farklılık saptanmazken; high grade seröz karsinom grubunda postmenopozal hastalar daha yüksek sıklıktaydı (p=0,036). Low grade seröz karsinom ve berrak hücreli karsinom gruplarındaki hastaların tamamında MUC1 kuvvetli pozitif boyandı.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to determine the expression of HER2neu, MUC1, estrogen and progesterone receptors immunohistochemically and investigate its effects of the expressions of these markers on clinical-pathological features and prognosis. Materials and Methods: The study group consisted of 86 patients diagnosed for epithelial ovarian cancer at Çukurova University Faculty of Medicine which were operated between June 2009 and November 14, 2018. Of these 86 patients; 46 of them are high grade serous ovarian cancer, 7 of them are low grade serous ovarian cancer, 14 of them are mucinous carcinoma,19 of them were in the histopathological type of clear cell carcinoma. The information was reviewed retrospectively. The patient's age, menopause status, body mass index, fertility, hospitalization admission tumor marker levels, presence of peroperative ascites, lymphovascular invasion, and lymph node metastasis status, stages and grades, overall survival and disease-free survival duration, recurrence and platinum resistance were recorded. MUC1, HER2neu,Estrogen, Progesterone antibodies were applied immunohistochemically to pathological samples of the patients and the expression status of these markers, relationship between clinical-pathological features and prognosis were analyzed by statistical methods. Results: No statistically significant difference detected between among study groups in terms of age, parity, body mass index while postmenopausal patients higher in high grade serous ovarian cancer group (p=0.036). In all patients in the low grade serous ovarian cancer and clear cell carcinoma groups MUC1 stained strongly positive.