SH-SY5Y nöroblastoma hücrelerinde yüksek glukozla oluşturulan hasara karşı neoeriositrinin koruyucu etkisinin araştırılması
Investigation of the protective effect of neoeriocitrin against high glucose-induced damage in SH-SY5Y neuroblastoma cells
- Tez No: 694083
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDENİZ SELMANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Diabetes mellitus günümüzde yaygın olarak görülen bir metabolik hastalıktır ve her geçen gün insidansı önemli ölçüde artmaktadır. Diabetes mellitus'un artışıyla birlikte bu hastalığa bağlı gelişen komplikasyonlarda da önemli bir artış olmaktadır. Diyabetik nöropati bu komplikasyonlar arasında en sık görülendir. Bu nedenle, diyabetik nöropatiyi hafifletmek, diyabetik nöropatiden korunma yolları bulmak, korumak veya iyileştirmek için çeşitli ilaçlar ve doğal aday ajanlar bulunmaya çalışılmaktadır. Flavonoidler, bitkilerde bol miktarda bulunan ve antioksidan ve antidiyabetik etkiye sahip fenolik bileşiklerdir. Neoeriositrin yeni keşfedilen bir flavonoid olup hakkında fazla bilgi yoktur. Bu nedenle flavonoidlerin antioksidan etkileri dikkate alınarak neoeriositrin'in aday bir ajan olabileceği düşünülerek bu çalışma planlanmıştır. Çalışmada SH-SY5Y nöroblastoma hücrelerinde yüksek glukoz konsantrasyonu (350 mM) ile hasar oluşturularak neoeriositrinin (5 µM, 10 µM ve 20 µM konsantrasyonlarında) koruyucu ii etkisi araştırılmıştır. Hücre canlılığının belirlenmesi için kristal viyole ve tripan mavisi boyamalar yapılmıştır. Antioksidan özelliğini tespit etmek için oksidatif strese bağlı ortaya çıkan hücre içi ROS miktarı ve lipit peroksidasyon belirteci olan MDA miktarı ölçümleri yapılmıştır. Ayrıca hücrenin metabolik aktivitesini belirlemek için ATP seviyeleri ölçülmüş ve apoptotik hücre ölümü TUNEL testi ile belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre neoeriositrinin, konsantrasyona bağlı olarak ROS miktarını düşürdüğü ve 20 µM konsantrasyonda lipid peroksidasyonu azalttığı bulunmuştur. Diğer yandan neoeriositrinin artan konsantrasyonlarında SH-SY5Y hücrelerinde ATP miktarında artışa ve apoptotik hücre sayısında azalmaya neden olduğu tespit edilmiştir. Çalışmadan elde edilen sonuçlarla yüksek glukoz konsantrasyonuyla diyabetik nöropati modellemesi yapılan SH-SY5Y hücrelerinde oluşan hasara karşı neoeriositrinin koruyucu etkisinin olduğu ortaya çıkarılmıştır
Özet (Çeviri)
Diabetes mellitus is a common metabolic disease and its incidence increases dramatically. With the spread of diabetes mellitus, there is a significant increase in the complications of disease. Diabetic neuropathy is the most common disease among these complications. Therefore, candidate natural agents have been searching for various medicines for relieving, protecting or remediation against diabetic neuropathy. Flavonoids, which are phenolic compounds found in plants, have antidiabetic and antioxidant effects. Neoeriocitrin is a newly discovered flavonoid and there is not much information about its effect. Therefore, this study has been planned by considering antioxidant effects of flavonoids, neoeriocitrin may be a candidate agent. In this study, the protective effect of neoeriocrine was investigated by causing damage to SH-SY5Y neuroblastoma cells with high glucose concentration. In the study, crystal violet and trypan blue staining were performed to determine cell viability. In order to determine its antioxidant properties, the amount of intracellular ROS resulting from oxidative stress and the amount of MDA, iv which is a lipid peroxidation marker, were measured. According to the results obtained, it was found that neoeriocitrin decreased the amount of ROS at increasing concentrations and had an effect on the reduction of lipid peroxidation at a concentration of 20 µM. On the other hand, ATP levels were measured to determine the metabolic activity of the cell and apoptotic cell death determined by the TUNEL test. According to the results, it was found that the amount of ATP increased and the number of apoptotic cells decreased in SH-SY5Y neuroblastoma cells at increasing concentrations of neoeriocitrin. Considering all the results obtained from the study, it was revealed that neoeriocitrin had a protective effect against the damage in SH-SY5Y cells that were modeled for diabetic neuropathy with high glucose concentration