Design of miniature UWB-based antenna by employing A trI-sectional SIR feeder
Üç bölümlü SIR besleyici kullanarak minyatür UWB tabanlı anten tasarımı
- Tez No: 694091
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ BAYAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Laboratuvar Hayvanları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cebir ve Sayılar Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tezde, yarıklı bir yama rezonatörü, bir üç-kesitli kademeli empedans rezonatör (SIR) besleyici ve ayrıca bir Azaltılmış Yer Düzlemi (RGP) kullanılarak yeni bir ultra geniş bant (UWB) tabanlı mikroşerit anten sunulmaktadır. Bütün yapı, bir FR4 substratı üzerinde gerçekleştirilmiştir. Giriş yansıması üzerindeki birkaç yer düzlemi durumunun dahil edilmesinin etkisi, aynı üç-kesitli SIR besleyici altında ve yarıklı bir yama radyatörü kullanılarak kapsamlı bir şekilde araştırılmıştır. Yer düzleminin tamamı yetersiz bir frekans tepkisi sunduğundan, zemin düzlemini azaltarak, indüklenen UWB tepkileri, anten daha yüksek empedans bant genişliği sergilerken belirgindir. Hem tek tip empedans rezonatörünün (UIR) hem de SIR besleyicinin giriş yansıması üzerindeki etkisi, aynı benimsenen azaltılmış zemin tekniği izlenerek ve yarıklı bir yama radyatörü kullanılarak incelenmiştir. Sonuç olarak, UIR besleyici, 4.5 – 6.5 GHz aralığında geniş bir çentikli bant dahil edildiğinde çift bantlı bir frekans tepkisi sergiler. İki bölümlü SIR besleyicinin çift bant yanıtı, 4 ila 5 GHz frekans aralığında daha dar bir çentikli bantla hala belirgindir. Üç bölümlü SIR besleyici söz konusu olduğunda, UWB yanıtı, çentikli bir bandın varlığını kaydetmeden fark edilebilir. Ek olarak, anten daha önce bildirilen adımlara kıyasla daha yüksek bir empedans bant genişliği gösterir. Önerilen anten konfigürasyonumuz, oldukça kompakt boyutlar ve 14 × 27,2 mm2 toplam boyut ile tasarlanmıştır. Ayrıca, kablosuz sistemlerin kullanıldığı çok sayıda uygulama için kullanılabilecek 2.86 – 10.31 GHz empedans bant genişliği altında çalışır. Yaklaşımımız literatürde bildirilen diğer UWB tabanlı antenlerle karşılaştırıldığında çeşitli avantajlar sunarken, ölçülen S11 modeli simüle edilenle iyi bir uyum içindedir.
Özet (Çeviri)
A novel ultra-wideband (UWB)-based microstrip antenna is presented in this dissertation by using a slotted patch resonator, a tri-sectional stepped impedance resonator (SIR) feeder, as well as a Reduced Ground Plane (RGP). The whole structure was realized on an FR4 substrate. The impact of incorporating several cases of ground planes on the input reflection has been thoroughly investigated under the same tri-sectional SIR feeder and by employing a slotted patch radiator. Since the complete ground plane presents an inadequate frequency response, by reducing the ground plane, the induced UWB responses are apparent while the antenna exhibits higher impedance bandwidth. The impact of both the uniform impedance resonator (UIR) as well as the SIR feeder on the input reflection has also been examined by following the same adopted reduced ground technique and using a slotted patch radiator. As a result, the UIR feeder exhibits a dual-band frequency response, when a wide notched band is incorporated in the range from 4.5 – 6.5 GHz. The dual-band response of the bi-sectional SIR feeder is still apparent with a narrower notched band in the frequency range from 4 to 5 GHz. As far as the tri-sectional SIR feeder is concerned, the UWB response is discernible without recording the existence of a notched band. Additionally, the antenna displays a higher impedance bandwidth compared with the previously reported steps. Our proposed antenna configuration is designed with highly compact dimensions and an overall size of 14 × 27.2 mm2. Moreover, it operates under the impedance bandwidth of 2.86 – 10.31 GHz that can be leveraged for numerous applications where wireless systems are used. Our approach presents several advantages compared with the other reported UWB-based antennas in the literature, whereas the measured S11 pattern is in good agreement with the simulated one.