Ganoderma lucidum ekstraktlarının meme kanseri hücre hatlarında tamoksifen ve doksorubisin ile sinerjistik etkilerinin araştırılması
Investigating synergistic effects of ganoderma lucidum extracts in combination with tamoxifen and doxorubicin in breast cancer cell lines.
  1. Tez No: 694094
  2. Yazar: SEVCAN ATAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN AK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Ganoderma lucidum, yenebilen bir tıbbi mantar türü olup anti-metastatik ve anti-karsinojenik etkileri ile tanınmakta ve Asya ülkelerinde alternatif ve tamamlayıcı tıpta uzun yıllardır kullanılmaktadır. Buna karşın G. lucidum'un meme kanseri tedavisinde tamoksifen ve doksorubisin ile kombine kullanımı hakkında bir araştırma mevcut değildir. Bu çalışmada G.lucidum'dan elde edilen altı farklı ekstraktın MCF-7 östrojen reseptör pozitif ve MDA-MB-231 üçlü negatif meme kanseri hücre hatlarında hücre canlılığı üzerine olan etkileri WST-8 metodu kullanılarak değerlendirilmiştir. Hücre canlılığı üzerinde en etkili ekstraktın her iki hücre hattında da G. lucidum eter ekstraktı olduğuna karar verilmiştir. Eter ekstraktının invazyon ve migrasyon üzerine olan etkileri Boyden Chamber Assay ile değerlendirilmiştir. Bu ekstraktın MCF-7 hücre hattında hücre mobilitesi üzerinde anlamlı bir etkisi olmadığı fakat MDA-MB-231 hücre hattında yüksek oranda göç eden hücre sayısını azalttığı bulunmuştur. Her iki hücre hattında da DMSO kontrol ve eter ekstraktı uygulanmış hücreler arasında invaze olan hücre sayısı açısından bir farklılık bulunmamıştır. Eter ekstraktının apoptozis ve hücre döngüsü üzerine olan etkileri akış sitometri yöntemi ile incelenmiştir. G. lucidum eter ekstraktının meme kanseri hücrelerinde apoptozisi anlamlı olarak tetiklediği bulunmuştur. Bunlara ek olarak, eter ekstraktı ile inkübasyon her iki hücre hattında da hücre döngüsü dinamiklerini anlamlı olarak değiştirmiştir. Ardından meme kanseri hücrelerinde eter ekstraktının tamoksifen ve/veya doksorubisin ile etkileşimleri incelenmiştir. Ganoderma lucidum eter ekstraktı ve terapötikler arasındaki etkileşimler MacSynergy II yazılımı ve kombinasyon indeks analizi ile değerlendirilmiştir. Eter ekstraktı MCF-7 meme kanseri hücre hattında tamoksifen ile kombine edildiğinde tamoksifenin hücre canlılığı üzerine olan etkilerini artırmış, fakat doksorubisin'in etkisini inhibe etmiştir. G. lucidum eter ekstraktı MDA-MB-231 meme kanseri hücre hattında da doksorubisin ile antagonistik etki göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Ganoderma lucidum, an edible medicinal fungus, has been known with its anti-metastatic, anti-carcinogenic bioactivities and widely used in Asian countries in complementary and alternative medicine. However, there is no information regarding its combined usage with tamoxifen and doxorubicin in breast cancer treatment. In this study, effects on cell viability of six distinct extracts obtained from G.lucidum were assessed by WST-8 method in MCF-7 estrogen receptor positive and MDA-MB-231 triple negative breast cancer cell lines. Ganoderma lucidum ether extract was the most effective extract on inhibition of cell viability among others in both cell lines. Ether extract was then evaluated in terms of its anti-metastatic activity using Boyden Chamber Assay. Ether extract significantly decreased the number of migrated cells in MDA-MB-231; however did not affect MCF-7 mobility. There was no difference in invaded cell number between DMSO and ether extract treated cells in both cell lines. Apoptosis and cell cycle analysis were performed by flow cytometry. We found that ether extract is capable of inducing apoptosis in MCF-7 and MDA-MB-231 cells. Additionally, incubation with ether extract significantly changed the cell cyle dynamics in both cell lines. We then assessed the interactions between ether extract and tamoxifen citrate and/or doxorubicin in breast cancer cell lines. The interactions between G. lucidum ether extract and chemotherapeutics were examined by combination index analysis and MacSynergy II software. Ether extract increased the anti-proliferative effect of tamoxifen although exhibited strong antagonism with doxorubicin in MCF-7 cell line. Ether extract also showed antagonistic effect with doxorubicin in MDA-MB-231 triple negative breast cancer cell line.