Lepista nuda'dan elde edilen ekstraktların sitotoksik aktivitelerinin belirlenmesi
Determining the cytotoxic activities of extracts derived from Lepista nuda
  1. Tez No: 426798
  2. Yazar: ESİN HAFİZE DEĞİRMENCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Makrofunguslar yüzyıllardan beri besin ve tedavi amaçlı olarak kullanılmaktadırlar. Makrofunguslar arasında, iki bin yıldan daha uzun zamandır bilinmekte olan Ganoderma lucidum (Reishi, Ling Zhi) Çin'de ölümsüzlük mantarı olarak anılmaktadır. Çok sayıda çalışma bu mantarın kanser hücreleri üzerinde etkili olduğunu göstermektedir. Ganoderma özütleri veya elde edilen bileşikler hücre döngüsünü durdurmakta veya apoptotik hücre ölümüne yol açmaktadır. Diğer taraftan tez kapsamında çalışılacak olan Lepista nuda ile ilgili biyolojik aktivite çalışmalarının literatürde yer aldığı görülmüştür. Diğer taraftan aynı genusa ait başka türlerden ve Lepista nuda'nın da dahil olduğu Tricholomatacea familyası üyelerinden aktif bileşiklerin izole edildiği bildirilmiştir. Tez kapsamında yenilebilir bir mantar türü olan Lepista nuda'dan polarite artışına dayalı ekstraksiyonlar yapılmıştır. Elde edilen özütler artan konsantrasyonlarda HL-60 (lösemi) ve MCF-7 (meme kanseri) kanser hücre hatlarına uygulanmıştır. Pozitif kontrol olarak paklitaksel ve doksorubisin kullanılmıştır. Her iki hücre hattında da Metanol özütlerinin 40 mg/ml konsantrasyonları etkili bulunmuştur. Özüt, HL-60 hücre hattında hem proliferasyon hem de apoptotik etki bakımından oldukça iyi düzeyde biyolojik aktivite göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Macrofungi are used as food and for therapy since centuries. Among macrofungi, Ganoderma lucidum (Reishi, Ling Zhi) known more than two thousand years and called as mushroom of immortality in China. Numerous researches show that this mushroom is effective on cancer cells. Ganoderma extracts or isolated compounds cause cell cycle arrest or apoptotic cell death. On the other hand it was observed that there are papers in the literature on biological activities of Lepista nuda which will be studied in scope of this thesis. It was reported that active substances were isolated from other species of the same genus and from members from Tricholomataceae family also include Lepista nuda. In scope of this thesis extractions depended on polarity increase was made from edible mushroom Lepista nuda. Obtained extracts was applied to HL-60 (leukemia) and MCF-7 (breast cancer) cancer cell lines. As positive control paclitaxel and doxorubicin was used. 40 mg/ml concentration of methanol extract was found effective on both cell lines. The extract has showed fairly good level of biologic activity in HL-60 cell line with regarded both proliferation and apoptotic effect.