Evaluation of biomimicry in terms of sustainable architecture
Biyomimikrinin sürdürülebilir mimarlık yönünden değerlendirilmesi
  1. Tez No: 694095
  2. Yazar: KÜBRA KARAKAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMA KARAGÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Mimari tasarımlarda doğa üzerinde olumsuz etkileri azaltmaya yarayacak teknolojik çalışmalara ve çevremizin daha sürdürülebilir olmasını sağlayacak bazı metodolojilere yer verilmektedir. Daha verimli bir yapı elde etmek için doğayı gözlemleyerek düşük maliyetli sürdürülebilir yöntemlerle, binanın çevreye karşı olumsuz etkilerini en aza indirgemek için çevrenin kendisini taklit eden yenilikçi doğal araçlar kullanma yaklaşımı söz konusudur. Tasarımda kullanılan bu çözümler biyomimikri olarak bilinen bir yaklaşımla tanıtılmaktadır, biyomimikri doğayı tasarımda kullanır. Bu tezde, bir binada onu sürdürülebilir hale getirmek için kullanılabilecek çeşitli biyomimik yönler ve düzeyler ortaya konmaya çalışılmakta; Ayrıca tüm bu sistemlerin bir binada nasıl kullanıldığı/kullanılabileceği incelenerek, olası çözümler getirilmektedir. Doğada hiçbir organizma fazlalık içermeden üstlendiği işlevi karşılamak için ne kadar gerekli ise o kadar malzeme kullanır. Mimarlıkta da amaç, maliyet ve kaynak tüketiminde minimum harcama yaparak binayı tasarlamanın yollarını bulmaktır. Örümcek ağından hafif malzemelerle geniş açıklıkları geçmek için, arı peteklerinden güçlü bir strüktür için, su süngerinden doğal ışık eldesi için, nilüfer bitkisinden kendini temizleyen camlar üretebilmek için esinlenilebilir. Bu tezde, bir binanın sadece görünüşü ve işlevini değil; bunlara ek olarak, çevreye karşı duyarlı olması gerektiği savunulmaktadır. Doğadaki organizmalar insanlar gibi zorluklarla yüzleşir, ancak sürdürülebilir bir şekilde onları karşılarlar. Çevremizdeki hayvanları, bitkileri ve onların doğal süreçlerini izleyerek neyin işe yarayıp neyin yaramadığı görülebilir. Bu gözlemler hem tasarım prosedüründe hem de doğal becerileri kullanarak yeni fikirler üretmede yardımcıdır. Bu yaklaşım üzerinden hareketle, tezin sonunda bir takım biyomimik çözüm önerileri getirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In architectural designs, technological studies that will help to reduce the negative effects on nature and some methodologies that will make our environment more sustainable are included. In order to achieve a more efficient structure, there is an approach to using innovative natural tools that imitate the environment itself to minimize the negative effects of the building on the environment with low cost sustainable methods by observing the nature. These solutions used in design are introduced with an approach known as biomimicry, biomimicry uses nature in design. In this thesis, various biomimic aspects and levels that can be used in a building to make it sustainable are tried to be presented; In addition, possible solutions are found by examining how all these systems are / can be used in a building. No organism in nature uses as much material as necessary to fulfill the function it undertakes without any excess. In architecture, the aim is to find ways to design the building by making minimum expenditure in cost and resource consumption. It can be inspired to pass wide openings from the spider web with light materials, for a strong structure from bee combs, to obtain natural light from water sponges, to produce self-cleaning glasses from the lotus plant. This thesis is not just the appearance of a building; In addition to aesthetics and appearance, it advocates that the building must be sensitive to the environment. Organisms in nature face challenges like humans, but they meet them in a sustainable way. By watching the animals, plants and their natural processes around us, we can see what works and what doesn't. These observations are helpful both in the design procedure and in generating new ideas using natural skills. Based on this approach, some biomimic solutions are proposed at the end of the thesis.