Kapıdağ Yarımadası (Erdek) ve çevresinin makrofungusları üzerine taksonomik araştırmalar
Taxonomical researches of makrofungi of Kapıdağ Peninsula (Erdek) and its surroundings
- Tez No: 47966
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA IŞILOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
) -i" öz KAP1DA? YARIMADASI (ERDEK) VE ÇEVRESİNİN MAKROFUNGUSLARI ÜZERİNE TAKSONOMİK ARAŞTIRMALAR Cemalettin ERKAL Balıkesir Üniversitesi, Fen Bilinıieri Enstitüsü, Biyoloji Anabilin! Dal: (Y. L. Tezi /Tez Danışmanı: Yrd. Doç. Dr. Mustafa IŞILO?LU) Balıkesir, 1996 Bu çalışma, 1995- i 996 yıllarında Balıkesir İli, Erdek İlçesi Kapıdağ Yarımadasında toplanan makrofungusların taksonomısi üzerine yapılmıştır. Arazi çalışmaları esnasında toplanan türlerin fotoğrafları mümkün olduğu sürece yerinde çekilmiştir Morfolojik, ekolojik özellikler ve yöre halkının tür hakkındaki bilgileri kaydedilmiştir. Arazi ve laboratuvar çalışmaları sonucu olarak, 16 familyaya ait 36 tür tespit edilmiştir. Bu türler şunlardır: Ganoderma lucidum, Polyporus tuberaster, Hydnunı rufescens, Pıvcillus involutus, Boletus pulverulentus, Ramıma flava, Clathrus ruber, Phallus impudicus, Russuhı nobilis, Lactarius scrobiculatus, Lactarius blennius, Lactarius circellatus, Lactarius quietus, Armillaria mellea, Clitocybe martiorum, Lepista nuda, Oudemansiella radicata, Tricholoma colossus, Tricholoma lascivum, Pluteus plautus, Amanita citrina, Amanita codinae, Amanita excelsa, Amanita phalloides, Amanita rubescens, Macrolepiota mastoidea, Macrolepiota procera, Macrolepiota kon radii, Leucoagaricus leucothites, Agaricus arvensis, Agaricus augustus, Agaricus xanthodermus, Coprinus comatus, Stropharia aeruginosa. Strophanti caemlea ve Gymnopilııs mıpineus 'tur.if0 Teşhis edilen bütün mantar türlerinin deskrıpsıyonları, resini ve şekillerle birlikte verildi. Taksonomik, ekolojik, yenilebilirlik ve yayılışları tartışıldı. Çalışmada kullanılan türler Balıkesir Üniversitesi Fen-Edebıyat Fakültesi Biyoloji Bölümünde saklanmaktadır. ANAHTAR KELİMELER: Makrofungus. Flora, Taksonomi. III
Özet (Çeviri)
ABSTRACT TAXONOMICAL RESEARCHES ON MACROFUNG1 OF KAPIDA? PENINSULA (ERDEK) AND ITS SURROUNDINGS Cemalettin ERKAL Balıkesir University, Institute of Science, Department of Biology ( M.Sc. Thesis/ Supervisor: Yıd. Doç. Dr. Mustafa IŞILO?LU Balıkesir -Turkey, Î996 The present study is based on the taxonomy of macrofungi collected froin the surroundings of Kapıdağ Peninsula-Erdek, county of Balıkesir, between 1995-1996. During field trips the photographes of all species collected were taken if that was possible in their habitats. Morphological and ecological characteristics and the knowledge of local people about the macrofungi were recorded. As a result of field and laboratory studies, 36 species of macrofungi belonging to 16 families are identified. These species are; (iunoderma lucidum, Polyporus tuberaster, Hydnum rufcscens, Paxillus involutus, Boletus pulverulentus, Ramaria flava, Clathrus ruber, Phallus impudkus, Russuht nobilis, Lactarius scrohiculatus, Lactarius blennius, Lactarius circellatus, Lactarius quietus, Armillaria mellea, Ciitocybe martiorum, Lepista inula, Oudemansiellu radicata, Tricholoma colossus, Trkhoioma lascivum, Pluteus plautus, Amanita citrina, Amanita codinae, Amanita excelsa, Amanita phalloides, Amanita rubescens, Macrolepiota mastoidea, Macrolepiota procera, Macrolepiota konradii, Leucoagarkus leucothites, Agarkus arvensis, Agarkus augustus, Agarkus xanthodermus, Coprinus comatus, Strophanti aeruginosa, Strophanti caerulea and Hymnopilus sapineus.All identified macrofungı are described and their taxonomy, ecology, edibility and distribution are discussed. Photographies, hand drawing and mentioned families, genera and species are provided The specimens cited are deposited in the Balıkesir University, Department of Biology, Balıkesir KEY WORDS: Macrofungi, Flora, Taxonomy