Üniversite öğrencilerinde algılanan anne-baba tutumu ile toplumsal cinsiyet rolleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Evaluation of the relationship between parental attitude patterns and gender roles in university students
- Tez No: 694134
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Bu araştırmanın öncelikli amacı; 18-27 yaş aralığındaki üniversite öğrencilerinin anne-baba tutumu ile toplumsal cinsiyet rolleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Bununla birlikte, sosyo-demografik özelliklerin de anne-baba tutumu ile toplumsal cinsiyet rolleri arasındaki ilişki araştırılmıştır. Yöntem: Bu araştırma, ilişkisel tarama modelinde bir araştırmadır. Araştırma evreni olarak 18-27 yaş aralığındaki üniversite öğrencilerinin katılımı ile yürütülmüştür. Örneklemde, 270'i (% 67,5) kadın ve 130'u (% 32,5) erkek cinsiyetinden oluşan 400 katılımcı bulunmaktadır. Veri toplama aracı olarak; Ana Baba Tutumları Ölçeği, Toplumsal Cinsiyet Roller Tutum Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Veriler SPSS programı kullanılarak çözümlenmiştir. Bulgular: Bulgulara göre öncelikle, koruyucu/istekçi ve otoriter ana baba tutumları ile toplumsal cinsiyet rolleri tutumu arasındaki ilişki anlamlı düzeyde farklılaşmaktadır. Bununla birlikte, demokratik ana baba tutumu ile toplumsal cinsiyet rolleri tutumu arasındaki ilişki anlamlı düzeyde farklılaşmamaktadır. Demokratik ana baba tutumu ile koruyucu/istekçi ve otoriter ana baba tutumları arasında negatif yönde anlamlı korelasyon bulunurken, koruyucu/istekçi ile otoriter ana baba tutumları arasında ise pozitif yönde anlamlı korelasyon bulunmuştur. Sonuç: Üniversite öğrencilerinde algılanan anne-baba tutumları ile toplumsal cinsiyet rolleri tutumu arasındaki ilişki anlamlı düzeyde farklılaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: The primary aim of this study is to examine evaluation of the relationship between parental attitude patterns and gender roles in university students between the ages of 18-27. In this study, the relationship between socio-demographic characteristics, parental attitude patterns and gender roles was also investigated. Method: This study is a research in relational screening model. It was conducted with the participation of university students between the ages of 18-27 as the research population. In the sample, there are 400 participants, 270 (67.5%) female and 130 (32.5%) male. As a data collection tool; Parent Attitudes Scale, Gender Roles Attitude Scale and Personal Information Form were used. The data were analyzed using the SPSS program. Results: According to the findings, first of all, the relationship between protective/demanding and authoritarian attitudes towards gender roles differs significantly. However, the relationship between democratic attitude towards gender roles does not differ significantly. While a negative significant correlation was found between democratic attitude and protective/demanding and authoritarian attitudes, a positive significant correlation was found between protective/demanding and authoritarian attitudes. Conclusion: Evaluation of the relationship between parental attitude patterns and gender roles in university students differs significantly.