Mehmet Başaran'ın şiirleri üzerine tematik bir inceleme
A thematic study on the poems of Mehmet Başaran
- Tez No: 694139
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ALGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Köy Enstitülü sanatçıları temsil etmesi açısından önemli bir yere sahip olan Mehmet Başaran, ilk şiir kitabı Ahlat Ağacı'nı 1953'te yayımlar. Şiirlerinin yanında; roman, öykü, deneme, masal ve eleştiri gibi pek çok türde eser kaleme alsa da daha çok ozanlığıyla tanınır. Toplumcu gerçekçi sanat anlayışını benimseyen şairin şiirlerinin anaizleğini ezen-ezilen ilişkisi, toplumun güçsüz kesiminin sınıfsal mücadelesi, sömürü ve baskı kavramları oluşturur. Mehmet Başaran'ın şiirlerinin poetik arka planında Nâzım Hikmet'in etkileri görülür. Marksist ideoloji temelinde sosyalizmi benimserken içinden çıktığı topluma yabancılaşmaz, kırsalı ve kırsaldaki insanı şiirinin içinde eritir. Pir Sultan Abdal, Köroğlu, Dadaloğlu gibi Anadolu kültüründe yer alan halk ozanlarının yanı sıra şiirlerinde mitolojik ve masal kahramanlarının izleri de görülür. Mehmet Başaran, hem evrensel düzlemde hem de köy insanına dönük bir şiir dünyası meydana getirerek döneminin toplumsal sorunlarını kendine özgü bir dille ele alır.
Özet (Çeviri)
Mehmet Başaran, who has an important place in terms of representing the artists graduated from the Village Institutes published his first poetry book, Ahlat Ağacı in 1953. Although he has put down many works such as novels, short stories, essays, fairy tales and criticism on paper beside his poems, he is mostly known under favour of his poesy. The concepts of the oppressor-oppressed relationship, the class struggle of the weaker part of the society, exploitation and oppression constitutes the main theme of the poems of the poet who adopts the socialist realist understanding of art. It is seen that Nâzım Hikmet has obvious effects on the poetic background of Mehmet Başaran's poems. While adopting socialism on the basis of Marxist ideology, he does not become alienated to the society he came from and melts the countryside and the people living in the countryside into his poetry. In addition to folk poets in the Anatolian culture such as Pir Sultan Abdal, Köroğlu and Dadaloğlu, traces of mythological and fairy tale heroes are also seen in his poems. Mehmet Başaran, by creating a world of poetry both on the universal ground and toward the country folk, deals with the social problems of his period in a unique language.