Akçay mahallesi (Balıkesir, Türkiye) yerleşim alanının batısındaki zeminlerin jeo-mühendislik özelliklerinin CBS kullanılarak değerlendirilmesi
Evaluation of the geo-engineering properties of grounds to the west of Akçay neighborhood (Balikesir, Turkey) using GIS
- Tez No: 694148
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞENER CERYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu tezde, Akçay mahallesinin batısında yer alan yerleşim alanındaki toprağın jeomühendislik özellikleri Coğrafi Bilgi Sistemi aracılığıyla değerlendirilmiştir. Çalışma sırasında Balıkesir Büyükşehir Belediyesi'nden alınan raporlar ışığında bir veri tabanı oluşturulmuştur. Bu veri tabanı kullanılarak çalışma alanının topografik haritası sayesinde sayısal yükseklik modeli, eğim haritası, yeraltı suyu derinlik haritası, zemi tipi haritalar, SPT-n değerleri ArcGIS mekansal analiz kullanılarak üretilmiştir. Çalışma alanında topoğrafyanın geneli yumuşak olup ve eğimler büyük oranda 3 dereceden küçüktür. Yeraltı suyu derinliği ise 1.5-8 metre aralığında değişmektedir. Alınan verilere göre alanda 30 metreye kadar zeminlerdeki birimler gözlemlenmiştir. Konu alınan alandaki zeminlerin %64,1'i“ZD”sınıfı zemin, %35,9'unda“ZC”sınıfı zemin grubuna girmektedir. Ve bu alan“Zayıf şiddette zemin büyütmesine”sahiptir. İnceleme alanındaki zeminlerin nihai taşıma gücü ve izin verilebilir taşıma gücü değerlerinin mekânsal dağılımları elastik dalga hızına bağlı olarak incelenmiştir. Nihai Taşıma Gücü değerleri inceleme alanının büyük bir kısmında 400 kPa ile 700 kPa arasında değişirken izin verilebilir taşıma gücü değerleri de 200 kPa ile 350 kPa arasında değişim göstermektedir. Ayrıca inceleme alanı ve civarında olası bir depremin neden olabileceği zemin deformasyonlarından kaynaklanabilecek olası tehlikelere değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the geo-engineering properties of soil in the residential area in the west of the Akçay neighborhood were evaluated through Geographıc Infonmatıon System. During the study, a database was created in the light of reports from the Balıkesir Metropolitan Municipality. Using this database, thanks to the topographic map of the study area, dijital elevation model, slope map, groundwater depth map, zemi type maps, SPT-n values were manufactured by using ArcGIS spatial analysis . The topography in the study area is generally soft and the slopes are mostly less than 3 degrees. The groundwater depth varies in the range of 1.5-8 meters.According to the data received, units on the ground up to 30 meters were observed in the area. 64.1% of the soils in the subject area are in the“ZD”class soil, and 35.9% are in the“ZC”class soil group. and this area has“Weak soil amplification”. The spatial distributions of the ultimate bearing capacity and allowable bearing capacity values of the soils in the study area were examined depending on the elastic wave velocity. While Final Bearing Capacity values vary between 400 kPa and 700 kPa in most of the study area, allowable bearing capacity values vary between 200 kPa and 350 kPa.In addition, the possible dangers that may arise from the ground deformations that may be caused by a possible earthquake in the study area and its vicinity are mentioned.