Yeni bir biyobelirteç olarak delta nötrofil indeksi'nin mekanik intestinal obstrüksiyonun yönetimindeki yeri
The role of delta neutrophil index as a novel biomarker in the management of mechanical intestinal obstruction
- Tez No: 694164
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER PARLAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Amaç : İntestinal obstrüksiyonlar, acil servise karın ağrısı nedeniyle başvuruların yaklaşık %15'ini, karın ağrısı için acil cerrahi girişimlerin de yaklaşık %20'sini oluşturan, acil cerrahi için önemli bir sağlık sorunudur. Özellikle intestinal iskemi gelişimi ile artan mortalite ve morbidite riski nedeniyle, hastaların tanı, takip ve tedavi sürecinde, klinisyenin doğru ve zaman kaybetmeden karar vermesi önemlidir. Ancak acil şartlarda yaygın kullanımda olan laboratuvar ve görüntüleme tetkikleri iskemi ve/veya nekrozu ayırt etmede yetersiz kalmaktadır. Delta nötrofil indeksi (DNI), enfektif ve inflamatuar hastalıkların tanı ve takip süreçlerinde son dönemde umut vadeden bir biyobelirteç olarak önümüze çıkmaktadır. Bu çalışmanın amacı, DNI'ın mekanik intestinal obstruksiyonun yönetiminde, klinisyene hangi noktalarda, ne kadar yardımcı olabileceğini araştırmaktır. Yöntem : Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Tıp Fakültesi Ankara Şehir Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği'ne 01 Nisan 2019 – 01 Nisan 2021 tarihleri arasında mekanik intestinal obstrüksiyon ön tanısı ile yatırılan 1027 hastanın demografik, epidemiyolojik, laboratuvar ve klinik verileri retrospektif olarak incelendi. Dışlama kriterlerine sahip 78 hasta çıkartıldı. Kalan 949 hastanın verileri, patolojinin kaynaklandığı yere göre; ekstrensek, intralüminal ve transmural gruplar olarak ele alındı. Fizyopatoloji ve klinik süreçlerinin benzer olması nedeniyle intralüminal ve transmural etyolojili hastaların verileri 'intrensek grup' analiz edildi. Bulgular : Acil servise başvuru süresi, intestinal rezeksiyon uygulanlarda ve mortalite gelişenlerde anlamlı yüksek bulundu (p=0.021, p=
Özet (Çeviri)
Objective : Intestinal obstructions are an important health problem for emergency surgery, accounting for approximately 15% of admissions to the emergency department due to abdominal pain and approximately 20% of emergency surgical interventions for abdominal pain. It is important for the clinician to make an accurate and timely decision during the diagnosis, follow-up and treatment process of the patients, especially because of the increased risk of mortality and morbidity with the development of intestinal ischemia. However, laboratory and imaging tests, which are widely used in emergency conditions, are insufficient to distinguish intestinal ischemia and necrosis. Delta neutrophil index (DNI) has recently emerged as a promising biomarker in the diagnosis and follow-up processes of infective and inflammatory diseases. The aim of this study is to investigate in which steps and how successfully DNI can help the clinician in the treatment of mechanical bowel obstruction. Methods: Demographic, epidemiological, laboratory and clinical data of 1027 patients who were admitted to Ankara Yıldırım Beyazıt University Faculty of Medicine Ankara City Hospital General Surgery Clinic between 01 April 2019 and 01 April 2021 with the diagnosis of mechanical bowel obstruction were retrospectively analyzed. 78 patients fulfillin exclusion criteria were excluded. The data of the remaining 949 patients, according to the origin of the pathology; were considered as extrinsic, intraluminal and transmural groups. The data of the remaining 949 patients, according to the origin of the pathology; were considered as extrinsic, intraluminal and transmural groups. Because the physiopathology and clinical process were similar, the data of the patients with intraluminal and transmural etiology were analyzed in the 'intrinsic group'. Results: The duration of admission to the emergency department was found to be significantly higher in those who underwent intestinal resection and those who developed mortality. (p=0.021, p=