Delta Nötrofil Indeksinin (DNI) ektopik gebelik ön tanısındaki rolü
Delta Neutrophil Index (DNI) ectopic pregnancyrole in preliminary diagnosis
  1. Tez No: 910736
  2. Yazar: ŞEYMA NUR KARADAĞ
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. DİLAY GÖK KORUCU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Normal intrauterin gebelik veya ektopik gebelik (EG) arasındaki ayrımı yapmak erken gebelikte önemli bir klinik zorluktur. Günümüzde seri β-insan koryonik gonadotropini (β-hCG) ve progesteron, ultrasonun yetersiz kaldığı durumlarda gebelik prognozunu değerlendirmek için en yaygın kullanılan plazma biyobelirteçleridir. Bununla birlikte, hiçbir biyobelirteç EG'yi yeterli ve tekrarlanabilir doğrulukla tahmin edemez. Ektopik gebeliğin, gebelikle ilişkili ölümlerin %4'ünden sorumlu olması ve özellikle 1.trimesterde maternal mortalitenin en önemli sebeplerinden biri olduğu göz önünde bulundurularak erken dönem teşhisi son derece önemlidir. Bu nedenle, EG'yi doğru bir şekilde teşhis edebilecek yeni plazma biyobelirteçlerinin tanımlanması, büyük klinik değere sahip olacaktır. Özellikle son yıllarda inflamatuar belirteçlerin ektopik gebelik ön tanısındaki yeri pek çok araştırmacı tarafından ele alınmıştır. Çalışmamızda ektopik gebeliğin inflamatuar bir süreç olması nedeniyle başta DNI olmak üzere hematolojik inflamatuar belirteçlerin erken dönem ektopik gebelik ön tanısında yol gösterici olup olmadığını tespit etmeyi amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM Çalışmamızda 2019-2023 yılları arasında Konya Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'ne başvuran ektopik gebelik tanısı konulan hastalar ile sağlıklı gebeler çalışmaya dahil edildi. Ektopik grubu çalışma grubu olarak belirlenirken 6-8 haftalık sağlıklı gebeler kontrol grubu olarak belirlendi. Her iki grubun yaş, gravida, parite, vücut kitle indeksi (VKİ) ve başvuru anında bakılan hemogramdan elde edilen veriler ışığında başta delta nötrofil indeksi (DNI) olmak üzere, beyaz küre (WBC), hemoglobin( HB), platelet (PLT), nötrofil, eozinofil, bazofil, monosit sayıları, nötrofil lenfosit oranı (NLR), platelet lenfosit oranı (PLR), eosinofil monosit oranı (EMR), monosit lenfosit oranı (MLR), sistemik inflamasyon yanıt indeksi (SIRI), Sistemik immun inflamasyon indeksi (SII) , türetilmiş nötrofil lenfosit oranı (dNLR), nötrofil (lenfosit çarpı platelet ) oranı (NLPR), pan immun-inflamasyon değeri (PIV) oranlarını değerlendirdik. Verilerin istatistiksel analizi ise IBM SPSS 27 paket programı kullanılarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
Distinguishing between a normal intrauterine pregnancy and an ectopic pregnancy (EP) is a significant clinical challenge in early pregnancy. Currently, serial β-human chorionic gonadotropin (β-hCG) and progesterone are the most commonly used plasma biomarkers to assess pregnancy prognosis when ultrasound results are inconclusive. However, no biomarker can reliably and consistently predict EP with sufficient accuracy. Considering that ectopic pregnancy is responsible for more than 4% of pregnancy-related deaths and is one of the leading causes of maternal mortality, especially in the first trimester, early diagnosis is crucial. Therefore, the identification of new plasma biomarkers that can accurately diagnose EP would be of great clinical value. In recent years, the role of inflammatory markers in the early diagnosis of ectopic pregnancy has been explored by many researchers. In our study, we aimed to investigate whether hematological inflammatory markers, primarily the Distant Neutrophil Index (DNI), could serve as indicators in the early diagnosis of ectopic pregnancy, given that ectopic pregnancy is an inflammatory process. MATERIALS AND METHODS In our study, patients diagnosed with ectopic pregnancy and healthy pregnant women who presented to the Obstetrics and Gynecology Clinic of Konya City Hospital between 2019 and 2023 were included. The ectopic pregnancy group was defined as the study group, while a healthy pregnant group at 6-8 weeks of gestation was selected as the control group. Based on data obtained from age, gravida, parity, BMI and hemogram results at the time of admission, we evaluated several hematological inflammatory markers, including DNI (delta neutrophil index), WBC (white blood cell count), HB (hemoglobin), PLT (platelets), neutrophils, eosinophils, basophils, monocytes, NLR (neutrophil-lymphocyte ratio), PLR (platelet-lymphocyte ratio), EMR (eosinophil-monocyte ratio), MLR (monocyte-lymphocyte ratio), SIRI (systemic inflammation response index), SII (systemic immune-inflammation index), dNLR (derived neutrophil-lymphocyte ratio), NLPR (neutrophil (lymphocyte × platelet) ratio), and PIV (pan immune-inflammation value). Statistical analysis of the data was performed using the IBM SPSS 27 software. A p-value of