Ülseratif kolit hastalarında delta nötrofil indeks düzeyinin hastalık aktivasyonu ile ilişkisi
The relationship of delta neutrophil index level with disease activation in patients with ulcerative colitis
  1. Tez No: 837411
  2. Yazar: ESRA TAŞGETİREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR GİŞİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
AMAÇ: Ülseratif kolit, tekrarlayan inflamasyon ataklarıyla karakterize edilen genellikle rektum tutulumunun olduğu bir inflamatuar bağırsak hastalığıdır. Delta nötrofil indeksi (DNI), kandaki olgunlaşmamış granülositlerin yüzdesini gösteren bir parametredir. Tam kan sayımı ile kolaylıkla incelenebilmektedir. Ülseratif kolitin aktivasyon döneminin değerlendirilmesinde çeşitli klinik bulgular ve laboratuvar tetkikleri ile endoskopi kullanılmaktadır. Bu çalışmada inflamasyonun değerlendirilmesinde kullanılan yeni bir biyobelirteç olan DNI'nın ülseratif kolit aktivasyon dönemini arasındaki ilişkiyi incelemek amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Bu çalışmada Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Gastroenteroloji polikliniğine ülseratif kolit kontrol muayenesi ve atak ile başvuran hastalar değerlendirildi. Truelove Witts İndeksine göre değerlendirilen 50 ülseratif kolit aktif hastası ile 50 remisyon hastasının demogrofik ve laboratuar verileri ile DNI düzeyleri kaydedildi. BULGULAR: Çalışmamamızda yapılan laboratuvar sonuçları incelendiğinde beyaz küre, nötrofil, eritrosit sedimentasyon hızı (ESH), C reaktif protein (CRP), Platelet/Lenfosit oranı (PLO), hemoglobin ve lenfosit değerlerinde gruplar arası istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur (p değerleri sırasıyla
Özet (Çeviri)
PURPOSE: Ulcerative colitis is an inflammatory bowel disease characterized by recurrent attacks of inflammation, usually involving the rectum. Delta neutrophil index (DNI) is a parameter that indicates the percentage of immature granulocytes in the blood. It can be easily examined with a complete blood count. Various clinical findings, laboratory tests and endoscopy are used to evaluate the activation period of ulcerative colitis. This study aimed to examine the relationship between DNI, a new biomarker used in the evaluation of inflammation, and the ulcerative colitis activation period. MATERIALS AND METHODS: In this study, patients who applied to Kahramanmaraş Sütçü İmam University Gastroenterology outpatient clinic with ulcerative colitis control examination and attack were evaluated. Demographic and laboratory data and DNI levels of 50 active ulcerative colitis patients and 50 remission patients evaluated according to the Truelove Witts Index were recorded. RESULTS: When the laboratory results in our study were examined, a statistically significant difference was found between the groups in white blood cell, neutrophil, erythrocyte sedimentation rate (ESR), C reactive protein (CRP), Platelet/Lymphocyte ratio (PLO), hemoglobin and lymphocyte values (p values < respectively). 0.001,