Artiküler eminens morfolojisi ve superior lateral pterygoid kasın temporomandibular eklem rahatsızlığı olan hastalarda manyetik rezonans görüntüleme ile değerlendirilmesi
Magnetic resonance imaging evaluation of the articular eminence morphology and upper head of the lateral pterygoid muscle in temporomandibular disorder patients
  1. Tez No: 694169
  2. Yazar: NURAN BAYRAMOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM ERÇALIK YALÇINKAYA
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Amaç: Temporomandibular eklem rahatsızlığı (TMR) olan hastaların artiküler eminens (AE), lateral pterygoid kas (LPK) ataşman tipleri, superior lateral pterygoid kas (SLPK) uzunluk ve patolojilerinin Manyetik rezonans (MR) görüntüleri üzerinde morfolojik ve morfometrik olarak analizi, disk deplasmanı (DD) ve birbirleriyle olası ilişkilerinin retrospektif olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: 99 hastanın (16 erkek, 83 kadın, ortalama yaş=30,6±14,1) 198 TME MR görüntüleri (1.5-T, Siemens, Almanya) disk durumuna göre normal, redüksiyonlu(R'li) ve redüksiyonsuz(R'siz) DD olarak gruplandırılmış; ve ölçümler oblik sagital kesitlerde yapılmıştır. LPK kondil-disk kompleksine ataşman yapmasına göre üç farklı tipte, AE morfolojisi ve SLPK patolojileri ise dört farklı grupta sınıflandırılmıştır. AE eğimleri, AE yüksekliği, AE morfolojisi, LPK ataşman tipleri, SLPK patolojileri ve uzunluğu morfolojik ve morfometrik olarak analiz edilerek disk durumu ve birbirleriyle olası ilişkileri istatiksel olarak değerlendirilmiştir. Bulgular: %37,9'u R'li ve %36,9'u R'siz DD olarak saptanmış TME'ler alt gruplara göre en sık Sigmoid (%54,5) AEM, Tip 2 (%39,4) LPK ataşman tipi, Hipertrofik(%32,8) SLPK olarak gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This retrospective study aimed to evaluate morphology and morphometry of articular eminence(AE), attachment type of lateral pterygoid muscle(LPM), length and pathology of upper head of LPM (UhLPM) related to disc status on magnetic resonance (MR) images of patients with temporomandibular disorder(TMD) and to assess their possible associations. Materials and Methods: MRI(1.5-T, Siemens, Germany) images of 198 TMJs in 99 patients(16 males, 83 females, mean age=30.6±14.1) were grouped according to disc status“normal, with/without reduction (DDwR/DDwoR)”and measurements were made on oblique sagittal slices. LPM attachments to condyle-disc complex were categorized into three and AEMs and UhLPM pathologies were classified into four different groups. AEI, AEH, AEM, UhLPM length and pathology, and attachment type of LPM were analyzed statistically. Results: Of TMJs, 37.9% and 36.9% showed DDwR and DDwoR respectively. The most frequent subtypes were; Sigmoid(54.5%) as AEM, Type II(39.4%) as LPM attachment, and Hypertrophy(32.8%) as UhLPM pathologies.