COVİD-19 salgını döneminde sağlık çalışanlarının kas iskelet sistemi ağrılarının incelenmesi
Examination of musculoskeletal system pain of healthcare professionals during the COVİD-19 epidemic
- Tez No: 741874
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR BAŞBUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma, COVID-19 salgını döneminde, sağlık çalışanlarının kas iskelet sistemi ağrılarını, yorgunluk düzeylerini, uyku kalitelerini, COVID-19 korkularını ve stres ve kaygı düzeylerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya, salgın döneminde aktif olarak çalışan, 20-55 yaş aralığındaki 198 sağlık çalışanı (31.79±7.13 yıl, 1.67±0.08 m, 23.71±3.49 kg/m2) dahil edilmiştir. Yorgunluk ölçeği ile yorgunluk düzeyleri, Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi ile uyku kaliteleri, COVID-19 Korkusu Ölçeği ile korku düzeyleri, Sağlık Çalışanları için Virüs Epidemisine Bağlı Stres ve Kaygı Ölçeği SAVE-9 ile stres ve kaygı durumları, İskandinav Kas İskelet Anketi ve Cornell Kas İskelet Rahatsızlık Anketleri ile kas iskelet sistemi ağrıları değerlendirilmiştir. Sağlık çalışanlarının çalışma alanlarına bakıldığında en yüksek oranda yoğun bakımda çalıştığı görülmüştür. Son 12 ayda ve son 7 günde en çok sırt, bel, boyun bölgelerinde ağrı, acı, rahatsızlık hissettiklerini ve ağrı nedeniyle olağan işlerinin engellendiğini belirtmişlerdir. Yine sırasıyla; bel boyun, omuz ve sırt ağrıları nedeniyle sağlık hizmetlerine başvurulduğu ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the musculoskeletal pain, fatigue levels, sleep quality, fears of COVID-19, and stress and anxiety levels of healthcare workers during the COVID-19 epidemic. 198 healthcare workers (31.79±7.13 years, 1.67±0.08 m, 23.71±3.49 kg/m2) between the ages of 20-55, who were actively working during the epidemic period, were included in the study. Fatigue levels with the Fatigue Scale, sleep quality with the Pittsburgh Sleep Quality Index, fear levels with the COVID-19 Fear Scale, Stress and Anxiety with the Virus Epidemic Stress and Anxiety Scale for Healthcare Professionals SAVE-9, Nordic Musculoskeletal Questionnaire and Cornell Musculoskeletal Discomfort Questionnaires were used to evaluate musculoskeletal pain. Considering the working areas of health workers, it was seen that the highest rate of work was in the intensive care unit. They stated that they felt pain, pain and discomfort mostly in the back, waist and neck regions in the last 12 months and in the last 7 days, and they were prevented from doing their usual work due to the pain. Again, respectively; It was stated that health services were applied due to low back, neck, shoulder and back pain.