Evde bakım hizmetlerinde görev yapan sağlık çalışanlarının Covid 19 sürecinde yaşadığı koronavirüs korku düzeylerinin incelenmesi: İBB evde sağlık hizmetleri
Examination of the coronavirus fear levels of healthcare workers working in home care services during the Covid 19 process: İBB home health services
  1. Tez No: 744062
  2. Yazar: İLDAN KIRAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULKADİR GÜÇLÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Covid-19 pandemisi, insanlar üzerinde psikolojik etkilere sebep olmuştur. Pandemi boyunca sağlık çalışanlarının iş yükünün artması ile birlikte tükenmişlik seviyelerinin de arttığı gözlemlenmiştir. Sağlık kurumlarında çalışan sağlık personelleri kadar evde bakım hizmetlerinde görev yapan sağlık çalışanları da birebir koronavirüs pozitif hastalara bakım yapmamalarına rağmen büyük bir tehdit ile karşı karşıya kalmıştır. Bu çalışmanın amacı, sağlık sisteminin en önemli yapı taşları içerisinde bulunan evde sağlık hizmetlerinin önemini vurgulamak ve Evde Sağlık Hizmetlerinde görev yapan sağlık çalışanlarının Covid-19 sürecinde yaşadıkları korku düzeylerini incelemektir. Yapılan araştırma, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık Hıfzıssıhha Müdürlüğü'ne bağlı Evde Sağlık Hizmetlerinde görev yapan 193 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Veriler, sosyodemografik bilgi formu ve Covid-19 Korku Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Çalışmanın analizleri SPSS (IBM Corp. Released 2015. IBM SPSS Statistics for Windows, Version 23.0. Armonk, NY: IBM Corp.) programında yapılmıştır. Koronavirüs-19 Fobisi ölçeğinin toplam puanı 47,56±16,52, alt faktörleri olan psikolojik 15,36±5,29, sosyal 10,75±4,42, ekonomik 9,01±3,55 ve somatik 12,44±4,52 ortalamaya sahiptir. Bu araştırma sonucunda evde sağlık hizmetleri çalışanlarında koronavirüs korku düzeyinin az seviyede olduğu belirlenmiştir. Araştırmanın Nisan- Mayıs 2022 tarih aralığında yapılması ve pandeminin etkilerinin azalması sonucunda sağlık çalışanlarında korku düzeyinin azaldığı söylenebilir. Yaşanabilecek pandemi durumlarına karşı sağlık çalışanlarının korku düzeyinin önüne geçilebilmesi için sağlık politikalarında düzenlemeler yapılması, sağlık çalışanlarının pandemi süresince ve pandemiden sonra ruh sağlığını etkileyen faktörler üzerinde durulması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The Covid-19 pandemic has had psychological effects on people. It has been observed that the level of burnout has increased with the increase in the workload of health workers during the pandemic. Health workers working in home care services, as well as health personnel working in health institutions, faced a great threat even though they did not care for coronavirus-positive patients one-to-one. The aim of this study is to emphasize the importance of home health services, which are among the most important building blocks of the health system, and to examine the level of fear experienced by health workers working in Home Health Services during the Covid-19 process. The research was carried out with 193 participants working in the Home Health Services affiliated to the Istanbul Metropolitan Municipality Health and Hygiene Directorate. Data were collected using the sociodemographic information form and the Covid-19 Fear Scale. The analyzes of the study were performed in SPSS (IBM Corp. Released 2015. IBM SPSS Statistics for Windows, Version 23.0. Armonk, NY: IBM Corp.). The total score of the Coronavirus-19 Phobia scale was 47.56±16.52, sub-factors were psychological 15.36±5.29, social 10.75±4.42, economic 9.01±3.55, and somatic 12.44± It has an average of 4.52. As a result of this research, it was determined that the level of fear of coronavirus in home health care workers is at a low level. It can be said that as a result of the research being carried out between April and May 2022 and the effects of the pandemic decreased, the level of fear in health workers decreased. In order to prevent the level of fear of health workers against possible pandemic situations, it is necessary to make arrangements in health policies, and to focus on the factors that affect the mental health of health workers during and after the pandemic.