Kantian equilibria of a class of nash bargaining games
Bir nash pazarlık oyununda Kantiyen dengeler
  1. Tez No: 694210
  2. Yazar: ATAKAN DİZARLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİN KARAGÖZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Ekonomi ve Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tez“Doları Bölüştür”oyununun değiştirilmiş bir biçimine tekabül eden, n oyunculu bir pazarlık oyununun Kantiyen dengelerini (Roemer, 2010) incelemektedir. Başlangıçta Kantiyen etik kuramının temel kavramlarını tanıtıyor ve Kantiyen yaklaşımın iktisat disiplini içerisinde nasıl yansıtıldığını ve kuramlaştırıldığını inceliyoruz. Sonrasında, ilk olarak, Kantiyen dengenin oldukça minimal varsayımlar altında varlığının garantilendiğini gösteriyoruz. İkinci olarak, kullanılan herhangi bir iflas kuralının neredeyse hiçbir yerde orantısal kuralla örtüşmemesi ve eşitlere eşit muamele aksiyomunu sağlaması halinde, tüm Kantiyen dengelerin sadece eşit paylaşım verdiğini gösteriyoruz. Öte yandan, her paylaşım halinin Kantiyen denge olabilmesinin sadece orantısal kural altında mümkün olduğunu belirtiyoruz. Bunun yanında, özgün bir biçimde oluşturduğumuz hibrit iflas kurallarını kullanarak bütün denge kümesini karakterize edebileceğimizi gösteriyoruz. Son olarak eğer Kantiyen denge tanımını çarpımsal bir temel yerine toplamsal bir temel üzerine kurgularsak, Kantiyen denge durumlarının ve iflas kurallarının sağlamaları gereken aksiyomatik özelliklerin hangi yönlerde değişeceklerini inceliyoruz. Bulgularımız, iflas kurallarının aksiyomatik özellikleri (ki bunlar üzerinde çalıştığımız oyun ortamınının kurumları olarak da algılanabilir) ve aktörlerin denge davranışları arasındaki etkileşimin altını çizmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis studies Kantian equilibria (Roemer, 2010) of an n-player bargaining game, which is a modified version of the well-known divide-the-dollar game. It starts with introducing the fundamental concepts of Kantian morality and how Kantian moral theory is captured in economic theory. Then, we first show that the Kantian equilibrium exists under fairly minimal assumptions. Second, if the bankruptcy rule used satisfies equal treatment of equals, and is almost nowhere proportional, then only equal division can prevail in any Kantian equilibrium. On the other hand, we show that an 'anything goes' type result emerges only under the proportional rule. Furthermore, using hybrid bankruptcy rules that we construct in a novel fashion, we can characterize the whole equilibrium set. Lastly, we analyse what happens to the equilibrium behavior and the axiomatic properties of the bankruptcy rules under the additive definition of Kantian equilibrium. Our results highlight the interactions between institutions (axiomatic properties of division rules) and agents' equilibrium behavior.