Adana ili üniversite yurt öğrencilerinin gıda tüketim harcamalarının yapısı ve sorunları
Food consumption structure and problems of University dormitory students of the city of Adana
  1. Tez No: 28701
  2. Yazar: AHMET TAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞİNASİ AKDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırmada, Çukurova Üniversitesi Fevzi Çakmak Öğrenci Yurdu'nda barınan öğrencilerin gelir düzeyleri, tüketim harcamaları ve toplu yemek yedikleri kantin, kafeterya vb. kurumlarda karşılaştıkları beslenme sorunları incelenmiştir. Araştırmanın materyalini Çukurova Üniversitesinde öğrenim gören ve Fevzi Çakmak Öğrenci Yurdu'nda kalan öğrencilerden anket yoluyla derlenen veriler oluşturmuştur. Çukurova Üniversitesinde 1991-1992 yılı itibariyle 5.677'si kız, 10.733'ü erkek olmak üzere toplam 16.410 öğrenci öğrenim görmektedir. Bu öğrencilerin %20,8'i yurtlarda barınmaktadır. Yurtlarda barınan öğrencilerin $88,4'ü Fevzi Çakmak Öğrenci Yurdun'da kalmaktadır. Bu öğrencilerden %2,5 örnekleme oranı ile toplam 350 kişi ile anket yapılmıştır. Anket yapılan öğrenciler tesadüfi olarak seçilmiştir. Anket çalışması 1 Ocak - 1 5 Ocak 1 993 tarihleri arasında yapılmış olup,' 1 992 yılını kapsamaktadır. Fevzi Çakmak Öğrenci Yurdunda kalan öğrencilerin $65,4'ünü erkek, % 34,6'sım ise kız öğrenciler oluşturmaktadır. Öğrencilerin aileleri ortalama 5,6 kişidir, %52,6'sı yurtta kalmaktan memnun iken, bu oran düşük gelir grubunda $73,3, yüksek gelir grubunda $32,3 olarak ortaya çıkmıştır. Öğrencilerin $55,7'si yurt kantinlerindeki yiyecek hizmetlerini, %36,3'ü içecek hizmetlerini kısmen yeterli bulmuşlardır. Öğrencilerin %84,6'sı kahvaltıyı yurt kantinlerinde, %65,1'i öğle yemeklerini üniversite merkezi kafeteryasında yedikleri belirlenmiştir Yine öğrencilerin $56,7'si üniversite merkezi kafeteryasında çıkan yemeklerin yeterli derecede besin maddeleri içerdiklerini belirtmişlerdir. Ocak- 1 993'te Üniversite merkezi kafeteryasında uygulanan yemek listesine göre öğrencilerin $51,8'i Tavuk-P.Pilavı-Yoğurdu en iyi pişirilen yemek, $32.5'i Pırasa-P.Pilavı-Tatlıyı iyi pişirilmeyen yemek, %59,6'sı Tavuk-P.Pilavı-Yoğurdu en çok beğenilen yemek, %30,7'si Pırasa-P.Pilavı-Tatlıyı en çok beğenilmeyen yemek ve %30,3'ü de Pırasa-P.Pilavı-Tatlıyı en çok artık veren yemek olarak belirtmişlerdir. Öğrencilerin 153, 1'i Üniversite merkezi kafeteryasında çıkan yemeklerin yağını, $65,4'ü yemeklerin tuzunu ve %70,2'si de yemeklerde kullanılan etin pişiminin normal olduğunu belirtmişlerdir.57 Üniversite merkezi kafeteryasında verilen öğle yemeklerinin saatleri öğrencilerin 893,3'ü tarafından uygun görülmektedir. Yemek sırasında oluşan kuyruklara engel olmak için öğrencilerin %75,9'u yemek dağıtım yerlerinin çoğaltılmasını istemişlerdir. Çeşitli nedenlerden dolayı çarşıya çıkan öğrencilerin %66,9'u çarşıda yemek yemektedirler, %59,7'sı sadece dönem sonlarında memleketlerine giderlerken, bunların %80,7'si dönüşlernide yiyecek getirmektedirler. Fevzi Çakmak Öğrenci Yurdunda kalan öğrencilerin en büyük gelir kaynaklarım %67,0 ile aileleri, %20,5 ile de aldıkları öğrenim kredileri oluşturmaktadır. Öğrenciler toplam harcamalarının ^26,2'sini gıdaya, 819,4'ünü ulaşıma, %19,0'ım giyime, ^13,7'sini kültürel harcamalara, %11,3'ünü içeceklere, %8,1'im temizliğe ve % 2,4'ünü de sağlık, gezi ve özel durumlarda yapmış oldukları harcamalara yapmaktadır lar.
Özet (Çeviri)
In this study, income level, expence of consumption, of students who live on board in Çukurova University Fevzi Çakmak dormitory are investigated. Investigation material is composed by data tidied up via the survey to the students who get education in Çukurova University and who board on Fevzi Çakmak dormitory. For the 1991 -1992 education season, total number of students is 16.410 in Çukurova University. 5.677 of them is female and 1 0.733 of them is male. 20,88 of these total students live on board at dormitory. 88, 48 of students who live on board at dormitory live at Fevzi Çakmak dormitory. Meeting is done with the total 350 students (2.58 of students who live at Fevzi Çakmak Dormitory). The students joining in survey are choosen randomly. 65,4% of students who board on Fevzi Çakmak Dormitory are male and 34,6 8 of them are female. 52,6% of those students are glad their live,73,3 8 of them have, low income level, and remain 32,3$ of them have high income level. 55,78 of students found a little enough the service of meal in Dormitory canteen and 36,3 8 of them found a little enough the service of drinking in Dormitory.lt is found that 84,68 of students get lunch in university central cafeteria. 56,78 of students found enough that lunch in university central cafeteria contained enough food minerals. At January 1993, according to menu list in Çukurova University central cafeteria, it is found that 51,88 of students claimed that chicken- Yoghourt is well cooked meal, and 32,58 of students claimed that leek - Sweet is not well cooked meaLAnd also, 59,6 8 of students enjoy the Chicken- Yoghourt meal, and, 30,78 of students dont enjoy the Leek-Sweet meal. 30,38 of students claim that Leek-Sweet in mostly remained over meal. At the central cafeteria of University, 53,18 of students claimed that the oil used in the meals is normal. 65,4 8 of these students found that the salt used in the meals is normal, and 70,28 of students claimed that the cooking of the meat in the meal is normal. The lunch time is found normal by 93,38 of students. When "the students went to the city,66,98 of them get the meal there.59,7 8 of students have gone to their contry at the end of somester, and 80,78 of these students have brought their food from their country. Source of income of the 67,08 of students, boardon Fevzi Çakmak Dormitory is59 their family, and of the 20,5$ of students is education credit. 26,2% of total expenditure, of students board on Fevzi Çakmak Dormitory, is for feed, 19,4$ it is for transportation, 19,0$ of it is for wearing, 13,7$ of it is for cultural expenditure, 1 1,3$ of it is for drinking,8, 1 $ of it is for act of claning and 2,4$ of it is for health, tour and special situations.