Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde 2005-2020 yılları arasında protez kalp kapak trombozu tanısıyla tedavi edilen hastaların retrospektif analizi
Retrospective analysis of patients treated with the diagnosis of prosthetic HEART valve thrombosis in Ondokuz Mayis University faculty of medicine hospital between 2005 and 2020
- Tez No: 694213
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN YÜKSEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Amaç Teknik ve teknolojik önemli gelişmelere rağmen mekanik kapaklar hemodinamik ve fiziksel özellikleri nedeniyle trombojenik yapıdadır ve protez kapak trombozu özellikle yeterli, optimal antikoagülan tedavi almayan, tedavi uyumu olmayan hastalarda önemli bir morbidite ve mortalite nedeni olmaya devam etmektedir. Amaç protez kapak trombozu nedeniyle tedavi edilmiş hastaların kayıtlarını retrospektif olarak inceleyerek, günümüze kadar uygulanmış olan tedavi yöntemlerinden elde edilen sonuçları analiz etmek ve bu sonuçları geliştirebilmek amacıyla bilgi toplayabilmektir. Gereç/Hastalar ve Yöntem Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde 01.01.2005 ve 31.12.2020 tarihleri arasında, protez kalp kapak trombozu tanısıyla yatarak tedavi gören 48 kadın 28 erkek olmak üzere 76 hastanın kayıtları retrospektif olarak incelendi. Yetmiş dört hastada mekanik protez kapak 2 hastada ise biyoprotez kapak vardı. Tromboze olan kapak 54 hastada mitral, 20 hastada aortik ve 2 hastada triküspit konumdaydı. Hastaların anamnez, fizik muayene, laboratuar değerlendirmeleri ile birlikte yapılan transtorasik ekokardiyografi ve/veya transözofageal ekokardiyografi tetkiklerinde protez kapak trombozu saptanmış, bu nedenle heparin ile takip edilmiş veya t-PA uygulanmış ve/veya yeniden cerrahi yapılmış, tedavi özellik ve sonuçları açısından yeterli bilgiye ulaşılabilecek tıbbi kayıtları olan 18 yaş üstü hastalar çalışmaya dahil edildi. Bazı hastalarda ek görüntüleme yöntemi olarak floroskopiden yararlanıldı. Bulgular Otuz yedi hasta heparin ile takip edilmiş , 27 hastaya t-PA infüzyonu uygulanmış ve 20 hastaya cerrahi müdahale yapılmıştır (8 hastaya t-PA sonrası cerrahi müdahale yapılmıştır). Heparin ile izlenenlerde başarı %67.6, mortalite %24.3, toplam komplikasyon %40.5; t-PA verilenlerde başarı %59.3, mortalite %7.4, toplam komplikasyon %37 ve yeniden cerrahi yapılanlarda başarı %50, mortalite %50 ve toplam komplikasyon %65'ti.
Özet (Çeviri)
Objectives Despite important technical and technological developments, mechanical valves are thrombogenic due to their hemodynamic and physical properties, and prosthetic valve thrombosis continues to be an important cause of morbidity and mortality, especially in patients who do not receive adequate anticoagulation therapy and do not comply with treatment. The aim is to retrospectively review the records of patients treated for prosthetic valve thrombosis, to analyze the results obtained from the treatment methods applied to date and to collect information in order to improve these results. Methods The records of 76 patients, 48 women and 28 men, who were hospitalized with the diagnosis of prosthetic heart valve thrombosis between 01/01/2005 and 12/21/2020 at Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine Hospital were retrospectively reviewed. Seventy four patients had mechanical prosthetic valves and two patients had bioprosthetic valves. The thrombosed valve was in the mitral position in 54 patients, in the aortic position in 20 patients, and in the tricuspid position in 2 patients. Prosthetic valve thrombosis was detected in the transthoracic echocardiography and/or transesophageal echocardiography examinations. Also anamnesis, physical examination and laboratory evaluations of the patients were considered. They were followed up with heparin or t-PA and/or redo surgery was performed. Patients over the age of 18 with medical records were included in the study. In some patients, fluoroscopy was used as an additional imaging method. Results Thirty-seven patients were followed up with heparin, 27 patients received t-PA infusion, and 20 patients underwent surgical intervention (8 patients underwent surgical intervention after t-PA). In those followed up with heparin, success was 67.6%, mortality was 24.3%, total complications were 40.5%. Success was 59.3% in those who received t-PA, 7.4% in mortality, 37% in total complications, and 50% in those who underwent reoperation, 50% in mortality and 65% of total complications.