Serbest flep ile rekonstrüksiyon uygulanan vakalarda komplikasyonlar ve komplikasyon yönetimi
Complications and management of complications in free flap reconstruction cases
  1. Tez No: 655091
  2. Yazar: GÖKHAN AKKÖK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET DEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Serbest doku nakilleri gün geçtikçe kullanımı daha da artan rekonstrüksiyon seçeneklerinden biridir. Mikrovasküler cerrahi gibi birden fazla cerrahi teknik içermesi sebebiyle diğer rekonstrüksiyon seçeneklerine göre daha karmaşık ve uygulanması teknik olarak daha zordur. Serbest flep cerrahileri bu karmaşık yapısı nedeniyle birçok faktörden etkilenebilmekte ve oluşacak çeşitli komplikasyonlar başarısızlığa sebep olabilmektedir. Çalışmamız ile kliniğimizin serbest flep cerrahisi hakkındaki verilerini paylaşarak literatüre katkı sağlamayı ve serbest flep cerrahisi başarı oranlarını artırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda Nukleus hastane bilgi yönetimi sistemi ve dosya arşivlerinden faydalanılarak Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Kliniği'nde Ocak 2005 – Ocak 2020 tarihleri arasında uygulanan 431 serbest flep cerrahisi retrospektif olarak incelenmiştir. Çalışmamızda uygulanan serbest flep cerrahileri yaş, cinsiyet, etiyoloji, uygulanan bölge, ek hastalıklar, sigara kullanımı, antitrombotik tedavi, komplikasyonlar, reeksplorasyon cerrahisi ve öğrenme eğrisi açısından değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmamızda 431 serbest flep cerrahisi incelendiğinde en fazla anterolateral uyluk flebi(%36.2) uygulandığı görülmüştür. Serbest flep cerrahileri en sık baş-boyun bölgesine(%46.6) uygulanırken, en fazla onkolojik(%43.2) nedenlerle uygulandığı görülmüştür. Toplam komplikasyon oranı %23.9 olarak saptanmıştır. Komplikasyon gelişen ve gelişmeyen grup arasında yaş, hipertansiyon, kronik obstrüktif akciğer hastalığı – astım, antitrombotik tedavi açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Free tissue transfer technique is one of the increasingly used reconstruction options. These technique more complex and technically more difficult than other reconstructive options, as it involves multiple surgical methods such as microvascular surgery. Since free flap surgery is a complex surgical technique, it can be affected by too many factors and various complications that may occur may cause surgical failure. In the present study, we aimed to give the results of free flap surgeries performed in ourclinic. Matherial-Method: In the present study, the results of 431 free flap surgeries performed between January 2005 and January 2020 at the Department of Plastic, Reconstructive and Aesthetic Surgery of the Faculty of Medicine of Ondokuz Mayıs University were analyzed retrospectively. Free flap surgery results and complications were evaluated together with factors such as age, gender, etiology, application area, comorbidities, smoking, antithrombotic therapy, re-exploration surgery and learning curve. Results: When 431 free flap surgeries were examined in our study, it was seen that anterolateral thigh flap (36.2%) was applied the most. Free flap surgeries were found to be mostly applied to the head and neck region (46.6%) and were mostly performed with oncological indications (43.2%). The total complication rate was 23.9%. There was no statistically significant difference between the groups with and without complications in terms of age, hypertension, chronic obstructive pulmonary disease – asthma, antithrombotic therapy.