Kandida epidemiyolojisindeki değişikliklerin araştırılması
Investigating the changes in the epidemiology of candida
  1. Tez No: 340555
  2. Yazar: BARIŞ ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN ESEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 37
Özet
GİRİŞ: Mantar enfeksiyonlarının insidansı son yıllarda artış göstermektedir. Bu enfeksiyonlardaki sıklığın artmasıyla birlikte antifungallerin yaygın kullanımı dolayısıyla da antifungal direnç karşımıza önemli bir sorun olarak çıkmaktadır. Direnç için uygun testlerin yapılması, bu sayede kandida türlerinin ve duyarlılık paternlerinin tespit edilerek hızlı tanımlama ve duyarlılık sonuçları sayesinde tedavide kullanılacak ampirik ajanların planlanması önem arz etmektedir. AMAÇ: Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ` nde 1 Ocak 2009 ve 1 Temmuz 2012 tarihleri arasında yatan ve alınan kültürlerde kandida üremesi saptanan çocuk ve erişkin hastalardaki kandidaların epidemiyolojisindeki ve üreyen kandidalardaki Minimum İnhibitör Konsantrasyonlarındaki ( MIK ) değişikliklerinin araştırılması amaçlanmıştır. ARAÇLAR VE YÖNTEM: Çalışmamız retrospektif olarak mikoloji birimindeki kayıtlar esas alınarak ve hastanede kullanılan mevcut otomasyon sistemiyle karşılaştırmalı kontrol edilerek yapıldı. 1 Ocak 2009 ve 1 Temmuz 2012 tarihleri arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi? nde yatan ve alınan kültürlerde kandida üremesi saptanan çocuk ve erişkin hastalar dahil edildi. Hastalardan alınan üreme sonuçları, yaş, cinsiyet, yattığı servis, flukonazol ve amfoterisin B ( AmB ) minimum inhibitör konsantrasyonları ( MİK ) bilgisayar ortamında kaydedildi. Aynı hastadan olan tekrarlayan üremeler çalışmaya alınmadı. Verilerin istatistiksel değerlendirilmesinde Windows ortamında IBM SPSS 20.0 istatistiksel paket programı kullanıldı. İstatistiksel hesaplamalar için Ki-kare testi, Friedman varyans analizi, Bonferroni düzeltmeli Wilcoxon eşleştirilmiş iki örnek testleri kullanıldı. İstatistiksel değerlendirmede p 0.05). SONUÇ: Duyarlılık sonuçları dikkate alındığında Flukonazolün halen ilk basamakta kullanılabilecek bir seçenek olduğu görülmektedir. Her ne kadar ilk seçenek antifungal olma özelliğini koruyor olsa da tür düzeyinde tanımlanan mantarların mutlaka antifungal duyarlılık testlerinin yapılması klinisyene tedaviyi planlaması ve sürdürmesi açısından yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT INTRODUCTION: The incidence of fungal infections has increased in recent years. Antifungal resistance is seen as a major problem due to the widespread use of antifungal agents in infections with increasing frequency. To identify the candida species and susceptibility patterns with performing the appropriate tests for resistance and to select the empirical agents used for treatment are important. OBJECTIVE: The evaluation the changes of epidemiology of candida and Minimum Inhibitory Concentrations (MIC) in the cultures with growth of candida in pediatric and adult patients in Medicine Faculty of 19 Mayıs University between the dates of 1 January 2009 and 1 July 2012 is aimed. MATERIALS AND METHODS: Our study is made retrospectively based on records in the micology unit and hospital after checking comparatively with automation system. In Medicine Faculty of 19 Mayıs University between the dates of 1 January 2009 and 1 July 2012, the pediatric and adult inpatients and outpatients which had the cultures with growth of candida were included to the study. The reproductive outcomes, age, sex, hospitalized service, the minimum inhibitory concentrations (MIC) of fluconazole and amphotericin B (AmB) were recorded on computer. The recurrent reproductions in the same patient were excluded from the study. IBM SPSS 20.0 statistical package program in Windows was used for statistical analysis. Chi-square test, Friedman variant analysis, Bonferroni-corrected Wilcoxon signed-rank two sample tests were used for statistical calculations. The value of p 0.05) between years. CONCLUSION: According to the sensitivity of the results, fluconazole is still seen as an option can be used for the first step. Although it remains as the first choice for antifungal, analysis of identified antifungal susceptibility will help for treatment planning and contuination .