Fresh ve frozen sikluslarda progesteron tedavisi ile endometrial kalınlık değişiminin gebelik sonuçlarına etkisi
The effect of endometrial thickness change with progesterone therapy on pregnancy results in fresh and frozen cycles
- Tez No: 694219
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BİLGE ÇETİNKAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Amaç: Fresh ve frozen sikluslarda progesteron başlama gününde ölçülen endometrial kalınlık ile transfer günü ölçülen endometrial kalınlığın gebelik sonuçlarına etkisinin karşılaştırılması Yöntem: Ondokuz Mayıs Üniversitesi in-vitro fertilizasyon (IVF) merkezinde Nisan 2021 ile Haziran 2021 tarihleri arasında yapılan ivf sikluslarında fresh ve frozen embriyo transferi yapılan hastaların progesteron başlama gününde ve transfer gününde endometrial kalınlık ölçümleri alındı. Gebelik sonuçları ile endometrial kalınlık (EMT) değişimi arasındaki ilişki incelenmiştir. Bulgular: Endometrial kalınlıktaki değişim ile gebelik sonuçları arasında anlamlı bir farklılık bulmadık (p:0.77). Fresh ve frozen embriyo transferler ayrı ayrı değerlendirildiğinde yine gebelik sonuçları ile EMT değişimi arasında ilişki olmadığı saptanmıştır (p:0.63, p:0.60). Sonuçlar: Fresh ve frozen sikluslarda progesteron başlama günü ve transfer günü arasındaki endometrial kalınlıktaki değişim ile gebelik başarısı arasında anlamlı sonuç bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Comparison of the effect of endometrial thickness measured on the day of progesterone initiation and endometrial thickness measured on the day of transfer on pregnancy outcomes in fresh and frozen cycles. Methods: Endometrial thickness measurements were taken on the progesterone initiation day and on the transfer day of the patients who underwent fresh and frozen embryo transfer in ivf cycles performed at Ondokuz Mayıs University in-vitro fertilization (IVF) center between April 2021 and June 2021. The relationship between pregnancy outcomes and endometrial thickness (EMT) change was investigated. Results: We did not find a significant difference between the change in endometrial thickness and pregnancy outcomes (p:0.77). When fresh and frozen embryo transfers were evaluated separately, it was determined that there was no relationship between pregnancy outcomes and EMT change (p:0.63, p:0.60). Conclusion: No significant results were found between the change in endometrial thickness between the day of progesterone initiation and the day of transfer and pregnancy success in fresh and frozen cycles.