Isparta koşullarında yetiştirilen yeşilmercimek çeşitlerinin verim ve verim ögelerininbelirlenmesi
Determination of yield and yield components of greenlentil varieties grown in Isparta conditions
  1. Tez No: 694223
  2. Yazar: ALİ KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma, Isparta ili ekolojik koşullarında tescilli yeşil mercimek çeşitlerinin verim ve bazı verim unsurlarını belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Deneme Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Ziraat Fakültesi Araştırma ve Uygulama Çiftliği deneme alanlarında 2020 yılında yürütülmüştür. Bitki materyali olarak 1 kırmızı mercimek çeşidi (Çiftçi) ve 10 yeşil mercimek çeşidi (Yusufhan, Şahan, Ankara yeşili, Bozok, Ceren, Gümrah, Karagül, Kayı 91, Meyveci ve Sultan 1) kullanılmıştır. Araştırma tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Araştırmada incelenen özelliklerin varyans analizleri yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre %50 çiçeklenme süresi dışındaki özelliklerde çeşitler arasındaki farklılıklar önemli bulunmuştur. Çeşitlere göre ilk çıkış süresi 9-12 gün, %50 çıkış süresi 12-16.5 gün, ilk çiçeklenme süresi 62-66.5 gün, bakla bağlama süresi 73-78.5 gün, bitki boyu 26-35 cm, ilk meyve yüksekliği 15.7-22.4 cm, bitki meyve sayısı 17.9- 38.7 adet, bitki tohum sayısı 15.8-52.6 adet, bitki tohum verimi 0.94-1.76 g, biyolojik verim 547.9-662.2 kg/da, birim alan tohum verimi 162.3-242.3 kg/da, hasat indekis %28.4-40, yüz tohum ağırlığı 3.3-7.3 g, su alma kapasitesi 0.027-0.071 g/tane ve protein içeriği %23.14-25.39 arasında değişim göstermiştir. Elde edilen sonuçlara göre denemede kullanılan yeşil mercimek çeşitlerinden Ceren, Gümrah ve Sultan 1 çeşitlerinin tane verimlerinin yüksek olduğu belirlenmiştir. Bu çeşitleri Isparta koşullarında yazlık olarak yetiştirilebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine the yield and some yield components of green lentil cultivars in the ecological conditions of Isparta province. The trial was established in Isparta University of Applied Sciences, Faculty of Agriculture, Research and Application Farm trial fields in 2020. As plant material, 1 red lentil cultivar (Çiftçi) and 10 green lentil cultivars (Yusufhan, Şahan, Ankara yeşili, Bozok, Ceren, Gümrah, Karagül, Kayı 91, Meyveci and Sultan 1) were used. The research was established according to the randomized blocks design with 3 replications. Analysis of variance was performed on the characteristics examined in the study. According to the results, the differences between the cultivars were found to be significant in characteristics except for the days to 50% flowering. According to the cultivars, first emergence time 9-12 days, %50 emergence time 12-16.5 days, days to first flowering 62-66.5 days, days to pod setting 73-78.5 days, plant height 26-35 cm, first pod height 15.7-22.4 cm, number of pod per plant 17.9-38.7, number of seeds per plant 15.8-52.6, seed yield per plant 0.94-1.76 g, biological yield 547.9-662.2 kg/ha, seed yield per unit area 162.3-242.3 kg/ha, harvest index 28.4-40%, The weight of a hundred seeds 3.3-7.3 g, water uptake capacity 0.027-0.071 g/grain and protein content varied between 23.14-25.39%. According to the results obtained, it was determined that the grain yields of Ceren, Gümrah and Sultan 1 green lentil cultivars used in the experiment were high. It was concluded that these varieties can be grown in Isparta conditions as a summer varieties.