Nohut (Cicer arietinum L.)'ta çinko içerikli biyostimülatör iletohum uygulamasının verim ve bazı verim öğelerineetkileri
Effects of seed treatment with zinc containingbiostimulator on yield and some yield components ofchickpea (Cicer arietinum L.)
  1. Tez No: 694224
  2. Yazar: CENGİZ BÜYÜKDIĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırma, nohutta çinko içerikli bitki aktivatörüyle farklı tohum uygulamalarının verim ve verim unsurlarına etkilerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Çalışma Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Ziraat Fakültesi deneme alanlarında 2020 yılında yapılmıştır. Denemede 2 nohut çeşidi ve %2 çinko (Zn) içerikli ruhsatlı hazır ticari preparat kullanılmıştır. Tohumlar saf su ve çinkonun 4 farklı dozu (20, 40, 60 ve 80 ppm Zn) ile muamele edilmiştir. Tarla denemeleri Tesadüf Bloklarında Bölünmüş Parseller deneme desenine göre 3 tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Varyans analiz sonuçlarına göre, ilk çıkış ve %50 çıkış süresi, ilk çiçeklenme süresi, bitki dal sayısı, bitki boyu, ilk bakla yüksekliği, bitki ağırlığı, yüz tane ağırlığı, bitkide bakla sayısı, bitki tane sayısı, bitki verimi, birim alan tane verimi, biyolojik verim, hasat indeksi ve protein oranı özelliklerinde çeşit ve tohum uygulamalarının etkileri önemli bulunmuştur. Çeşit ve uygulamalara göre, ilk çıkış süresi 11-16.33 gün, %50 çıkış süresi 14.33-20 gün, çiçeklenme süresi 48.33-51.33 gün, bitki boyu 38.8-46.77 cm, bakla yüksekliği 21.63-23.83 cm, bitkide bakla sayısı 14.6-22.87 adet, bitkide tane sayısı 14.2-22.33 adet, bitki verimi 4.58-7.84 g, dal sayısı 2.37-3.43 adet, bitki ağırlığı 14.37-18.6 g, tohum verimi 128.57-222.40 kg/da, biyolojik verim 367.37-510.77 kg/da, yüz tane ağırlığı 30.23-37.65 g, hasat indeksi %34.99-43.64 ve protein oranı %22.95-25.66 arasında değişmiştir. Ekim öncesi çinko ile tohum uygulamaları nohut çeşitlerinde çıkışları hızlandırmış, verim öğelerini olumlu yönde etkilemiştir. 40-60 ppm Zn içeren çözeltilerle tohum muamelerinden en yüksek sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out to determine the effects of different seed-treatments with zinc-containing plant activator on yield and yield components in chickpea. The study was conducted Isparta University of Applied Sciences, Faculty of Agriculture trial areas in 2020. In the experiment, 2 chickpea cultivars and licensed preparation containing 2% zinc (Zn) were used. Seeds were treated with distilled water and 4 different doses of zinc (20, 40, 60 and 80 ppm). Field trials were set 3 replications according to the randomized complete block design. According to the results of variance analysis, the effects of cultivar and seedtreatments on first emergence and 50% emergence time, first flowering days, number of plant branches, plant height, first pod height, plant weight, 100 seed weight, pods per plant, grains per plant, plant yield, grain yield per unit area, biological yield, harvest index and protein ratio were found to be significant. According to varieties and applications, first emergence time 11-16.33 days, 50% emergence time 14.33-20 days, days to first flowering 48.33-51.33 days, plant height 38.8-46.77 cm, first pod height 21.63-23.83 cm, pods per plant 14.6- 22.87, seeds per plant 14.2-22.33, plant seed yield 4.58-7.84 g, number of branches 2.37-3.43, plant weight 14.37-18.6 g, seed yield 128.57-222.40 kg/da, biological yield 367.37-510.77 kg /da, 100 grain weight 30.23-37.65 g, harvest index 34.99-43.64% and protein ratio varied between 22.95-25.66%. Pre-sowing treatment with zinc, accelerated the emergence of chickpea cultivars and positively affected yield components. The highest results were obtained from seed-treatment with 40-60 ppm Zn.