Akut biliyer pankreatitlerde mortalite ve morbidite belirlenmesinde immun parametrelerin değerlendirilmesi
Evaluation of Immunological Parameters in the Determination of Acute Biliary Pancreatitis Mortality and Morbidity
  1. Tez No: 694237
  2. Yazar: UFUK OĞUZ İDİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ OSMAN GÜROL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Genel Cerrahi, Allergy and Immunology, General Surgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İmmünoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Pankreatitin prognozunun belirlenmesinde kullanılan skorlama sistemleri, görüntüleme yöntemleri veya kan belirteçleri pankreatit seyrini öngörmede tek başlarına yeterli değildir. Çalışmamızda akut bilier pankreatit hastalarında hastalığın şiddetini öngörmede immünfenotipleme ve serum sitokinlerinin öneminin ortaya konması amaçlanmaktadır. Çalışmamız Temmuz 2019- Haziran 2020 tarihleri arasında akut bilier pankreatit hastaları ve sağlıklı gönüllüler dahil edilmiştir. Hastalar organ yetmezliği durumuna göre modifiye Atlanta kriterleri esas alınarak hafif, orta ve şiddetli akut bilier pankreatit olarak üç gruba ayrılmıştır. Hastalardan hastaneye başvuru anında alınan kanlardan akan hücre ölçer ile yardımcı T hücreler, sitotoksik T hücreleri, doğal öldürücü hücreler, monositler ve immün kontrol noktalarını içeren immmunfenotipleme ve IL-1β, IFN-α2, IFN-γ, TNF-α, MCP-1, IL-6, IL-8, IL-10, IL-12p (p70), IL-17A, IL-18, IL-23 ve IL-33 sitokin ölçümleri yapılmış ve gruplar arasında karşılaştırılmıştır. Çalışmaya 24'ü hafif, 22'si orta şiddetli ve 19'u ağır pankreatit olmak üzere toplam 65 pankreatit hastası ve 20 sağlıklı gönüllü dahil edilmiştir. Akan hücre ölçer ile yapılan immünfenotiplendirmede CD3, CD4, monosit, lenfosit, CD14+ hücreler üzerinde HLA-DR, doğal öldürücü hücre, klasik monosit oranları pankreatit şiddeti arttıkça azalmakta olup, CD14+ hücreler üzerinde PDL-1 pozitifliği, CD4 ve CD8 lenfositler üzerindeki PD-1 pozitifliği, intermediate monosit oranları ise pankreatit şiddeti ile arttığı gözlenmiştir. Ayrıca IL-6, IL-8 ve IL-33'ün pankreatit şiddeti artması ile arttığı, IL-10 ve IL-18 in yine pankreatitlerde yükseldiği fakat orta şiddette pankreatitte en yüksek düzeye ulaşırken ağır pankreatitte düşmeye başladığı görülmüştür. Sonuç olarak çalışmamız pankreatitin şiddetini öngörmede hem lenfosit sayısı, HLA-DR, PD-1, PD-L1, doğal öldürücü hücreler ve monosit alttiplendirilmesinin hem de IL-6, IL-8, IL-10, IL-18, IL-33 sitokinlerinin önemli olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Scoring systems, imaging methods or blood markers used to determine the prognosis of pancreatitis but they are not sufficient alone. In our study, it is aimed to reveal the importance of immunophenotyping and serum cytokines in predicting the severity of acute biliary pancreatitis. Our study were performed between July 2019 and June 2020. Patients were divided into three groups as mild, moderate and severe acute biliary pancreatitis based on the modified Atlanta criteria. Immunephenotyping including helper T cells, cytotoxic T cells, natural killer cells, monocytes and immune checkpoints, and IL-1β, IFN-α2, IFN-γ, TNF-α, MCP-1, IL-6, IL-8, IL-10, IL-12p (p70), IL-17A, IL-18, IL-23 and IL-33 cytokine measurements were performed and compared between groups. A total of 65 patients including 24 mild, 22 moderate, 19 severe pancreatitis, and 20 healthy volunteers were included to the study. In immunophenotyping with a flow cytometry, the ratios of natural killer cells, classical monocytes, CD3+, CD4+ lymphocytes, monocytes, HLA-DR on CD14+ cells decreased and PDL-1 positivity on CD14+ cells, PD-1 positivity on CD4+ and CD8+ lymphocytes, and intermediate monocyte ratios increased with the severity of pancreatitis. Also IL-6, IL-8 and IL-33 increased with the severity of pancreatitis, IL-10 and IL-18 increased in pancreatitis, but reached the highest level in moderate pancreatitis and started to decrease in severe pancreatitis. In conclusion, our study showed that both lymphocyte count, HLA-DR, PD-1, PD-L1, natural killer cells and monocyte subtyping as well as IL-6, IL-8, IL-10, IL-18, IL-33 cytokines could be useful to predict the severity of pancreatitis.