An evaluation of the leadership style and its effect on the employees attitude: A case of Cratos Group Limited, Nigeria
Liderlik tarzının bir değerlendirmesi ve çalışanların tutumu üzerindeki etkisi: Bir Cratos Group Limited örneği, Nijerya
- Tez No: 694238
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ÇAĞRI GÜNDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bir organizasyonun, şirketin ve çalışanların ekolojisi üzerinde bir etkiye sahip olma potansiyeline sahip olduğundan, liderliğin önemi göz ardı edilemez. Bu nedenle, iyi liderliğin astların memnuniyet düzeyleri ve görevlerinden ne ölçüde uzak kaldıkları üzerinde etkisi olabilir. Başarılı liderler, tek bir liderlik tarzına güvenmek yerine, başarıya ulaşmak için çeşitli yöntemler kullanırlar. Literatür taraması, başarılı bir liderin amacının, araştırmada belirtildiği gibi, kuruluşun acil ve uzun vadeli hedeflerini yerine getirmek için mevcut insan kaynağını dönüştürmek olduğunu ortaya koydu. Bunu yapabilmek için liderin çalışanların tutumu (iş tatmini) üzerinde etkisi vardır ve bu da onların tutumları (devamsızlık) üzerinde bir etkiye sahiptir. Yol-Amaç Teorisi, bu araştırmanın bir liderin liderlik stili seçimini etkileyen belirli değişkenler olduğu perspektifini açıklamaya yardımcı olan çerçeveyi sundu; yine de, bu çalışmada gösterildiği gibi başarılı bir lideri karakterize eden özellikler vardır. Araştırma bir anket metodolojisi kullandı ve analiz için verileri toplamak için bir ankete dayandı. Çalışmanın sonuçlarında, dönüşümcü yaklaşımı benimseyen liderlerin çalışanlarının iş tatmini ve devamsızlıkları üzerinde etkili olduğu ortaya konmuştur. Sonuç olarak, bir yöneticinin liderlik tarzı, çalışanlarının faaliyet gösterdiği ortamı şekillendirir ve ekibinin tutumları ve performansı üzerinde bir etkiye sahiptir.
Özet (Çeviri)
The importance of leadership cannot be overstated, since it has the potential to have an impact on the ecology of an organization, the company, and the workers. Because of this, good leadership may have an impact on subordinates' levels of satisfaction and the extent to which they are absent from their duties. Rather of relying on a single style of leadership, successful leaders use a variety of methods to achieve success. A survey of the literature revealed that the aim of a successful leader is to convert the existing human resource in order to fulfill the organization's immediate as well as longer-range goals, as stated in the research. In order to do this, the leader has an impact on the attitude of workers (job satisfaction), which in turn has an impact on their attitude (absenteeism). The Path-Goal Theory offered the framework that helped explain the perspective of this research that there are certain variables that influence the choice of a leadership style by a leader; nevertheless, there are characteristics that characterize a successful leader, as shown in this study. The research used a survey methodology and relied on a questionnaire to collect the data for analysis. In the study's results, it was shown that leaders that adopt a transformational approach have an impact on their workers' job satisfaction and absenteeism. As a result, a manager's leadership style shapes the environment in which his or her workers operate and has an impact on the attitudes and performance of his or her team.