Joint development agreements as a dispute settlement mechanism under the law of the sea
Deniz hukuku çerçevesinde ortak kalkınma anlaşmalarının uyuşmazlıkların çözüm mekanizması olarak kullanılması
- Tez No: 694258
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN KARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bahreyn ile Suudi Arabistan arasında 1958 yılında imzalanan Ortak Kalkınma Anlaşması imzalanan ilk anlaşma olmasına rağmen, kavram ve fikir 1930'larda Amerika Birleşik Devletleri'nde ortak petrol, kömür ve doğal gaz yatakları üzerine yapılan çalışmalar ve adli davalar yoluyla ortaya çıktı. Ortak Kalkınma Anlaşması kavramı 1950'lerde Avrupa kıtasına kaymıştır ve daha sonra 1969'da Uluslararası Adalet Divanı Kuzey Denizi Kıta Sahanlığı Davası'nda“… belirli alanlar için Ortak Yargı Yetkisi rejimi, kullanımı ve işletilmesi …”ihtimaline değindi ve anlaşmaların mevcut fikrini belirledi. Uluslararası Adalet Divanı'nın bu kararından sonra birçok Ortak Kalkınma Anlaşması imzalandı. Anlaşma, deniz alanlarının sınırlandırılmasına ilişkin anlaşmazlıkları geçici veya kalıcı olarak çözmek isteyen ihtilaflı devletlere seçenek olarak sunulmaktadır. Anlaşmanın ihtilaflı deniz alanlarına geçici bir çözüm olarak uygulanabilmesinin yanı sıra, deniz alanlarının sınırlarının kesin olarak belirlendiği hallerde, Kıta Sahanlığı veya Münhasır Ekonomik Bölge sınırının iki tarafında da bulunan doğal kaynakların kıyı Devletlerinin anlaşması halinde ortak arama ve işletme faaliyetlerini yürütmesine de imkân sağlamaktadır. Tezde Ortak Kalkınma Anlaşmalarına odaklanılacaktır ve Devletlerin anlaşmayı tercih etme sebepleri incelenecektir. Anlaşmaların tarihsel gelişimi ve hukuki arka planı“Birleşmiş Milletler Deniz Hukuku Sözleşmesi”öncesi de dahil olarak ele alınacaktır. Ayrıca ihtilaflı Devletlerin Deniz Hukuku Sözleşmesi Madde 74(3) ve 83(3) kapsamında belirlenen hakları değerlendirilecektir. Tez sözleşmeyi tanımlamayı ve sözleşmenin unsurlarını detaylandırmayı da amaçlamaktadır. Sözleşmenin işlevi, tarafları, türleri, gereklilikleri ve sözleşmede bulunması gereken maddeler incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Even though the Joint Development Agreement between Bahrain and the Saudi Arabia in 1958 was the first to be concluded, the concept and the idea emerged in the 1930s in United States through the studies and judicial cases on joint petroleum, coal, and natural gas deposits. The agreement as a concept has shifted to the European continent in the 1950s and the North Sea Continental Shelf Case later in 1969, the International Court of Justice's judgement which referred to a possibility of“…a regime of Joint Jurisdiction, use or exploitation for the zones…”set the current idea of the agreement. Since then there has been many Joint Development Agreements are concluded. The agreement presents itself to the States as an agreement with possibility of provisional or permanent solution for maritime boundary delimitation disputes. Aside from the agreement's application as a mean to settle maritime boundary delimitation method, the States in presence of a maritime boundary line, may refer to the Agreement in order to jointly carry out the exploration and exploitation activities over natural resources located on the coastal States' either Continental Shelf or Exclusive Economic Zone. The Thesis will focus on the Joint Development Agreements. The States' reasons and the factors for concluding an agreement will be examined. In addition, the historical development and legal background of the agreement will be evaluated before and after the“United Nations Convention on the Law of the Sea”and the rights of the disputing States set under Law of the Sea Convention Article 74(3) and Article 83(3). The thesis also aims to define the agreement and elaborate on the elements of the agreement. Furthermore, parties of the agreement and types of the agreement will be studied along with the requirements to conclude an agreement. The function of the agreement and the agreed clauses will be scrutinized as well.