Cyprus in the process of democracy (1959-1963)
Demokrasi sürecinde Kıbrıs (1959-1963)
  1. Tez No: 694260
  2. Yazar: ECEM ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DR. FURKAN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmada Kıbrıs Adası'nın 1959 ile 1963 yılları arasında Kıbrıs Türkleri ve Rumlar arasında yaşanan olaylar ele alınmıştır. Bu bağlamda, Kıbrıs Sorununun zaman içerisinde değişimlerine ve nedenlerine değinilmiştir. 1950 yılı itibariyle özellikle Yunanistan'ının ve Türkiye'nin ideolojik yaklaşımları arasında ki farklılıklar incelenmiştir. Bunların yanı sıra 1960'da Kıbrıs Cumhuriyeti'nin kurulmasıyla iki devlet arasında başlayan ve Makarios'un çıkarları sonucunda gelişen olaylar ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The events that occurred between 1959 and 1963 on the island of Cyprus between Turkish and Greek Cypriots are explored in this research. The evolution and causes of the Cyprus Problem are discussed in this context. The contrasts between Greece's and Turkey's ideological approaches have been studied as of 1950. Furthermore, the events that began between the two states with the formation of the Republic of Cyprus in 1960 and evolved as a consequence of Makarios' interests were examined.