Through the anthropological perspective: The effects of fictional visual media characters on children's social cognitive learning
Antropolojik bakış açısından: Kurgusal görsel medya karakterlerinin çocukların sosyal bilişsel öğrenimine etkileri
  1. Tez No: 694280
  2. Yazar: BURAK AKKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERVET BAYRAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
Bu araştırma, televizyon temel alınarak, görsel medyada sunulan kurgusal karakterlerin 6 – 9 yaş aralığındaki çocukların sosyal-bilişsel öğrenimi üzerindeki etkilerine antropolojik bir bakış açısıyla odaklanmaktadır. Araştırmanın ilk kısmı İstanbul Ataşehir Mehmet Akif Ersoy İlkokulu'nda, ikinci kısmı ise İstanbul Ataşehir'de 6 – 14 yaş aralığındaki çocuklara yönelik bir İngilizce kursunda 2019 Güz Döneminde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın teorik altyapısı oluşturulurken küreselleşme, medya antropolojisi, medya çalışmaları ve sosyoloji edebiyatından; kurgusal karakterlerin çocuklar ve onların davranışları üzerindeki etkisi analiz edilirken Sosyal Öğrenme Kuramı ve Sosyal-Bilişsel Kuramdan faydalanılmıştır. Kullanılan metodolojiyi ve elde edilen saha deneyimini özdüşünümsel bir biçimde ortaya koyarken, bulgular yukarıda bahsedilen kuramsal bakış açıları kullanılarak sunulmuş ve analiz edilmiştir. Sonuç olarak bu araştırma çeşitli örnekler ve analizler üzerinden görsel medyada sergilenen karakterlerin çocukların sosyal-bilişsel öğrenimi üzerinde büyük bir etkiye sahip olduğunu ortaya koymakta ve medya ile çocuk ilişkisinin günümüzde var olan ve gelecekte kullanılabilecek araştırmaların önemine dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
This research focuses on the effects of the fictional characters that are presented in the visual media, mainly television, on the social cognitive learning of children between the ages 6-9 from an anthropological perspective. First part of the research was conducted in Mehmet Akif Ersoy Primary School in Ataşehir, İstanbul, and second part was conducted in an English course in Ataşehir for children between the ages 6 – 14 during 2019 Fall Semester. For the theoretical background, the literature on globalization, media anthropology, media studies and sociology; and for the Analysis of the effects of fictional characters on children and their behavior Social Learning and Social Cognitive Theories were utilized. Presenting the methodology, and field experience in a self-reflexive manner, the findings are presented and analyzed through the given theoretical perspectives. In conclusion, this research, by presenting the examples and analysis, claims that the fictional characters in visual media are quite effective on the social cognitive learning of children, and calls attention to the importance of present and future researches of the media and children relationship.