Kırsal dönüşümün ekonomi-politiği üzerine etnografik bir değerlendirme: Beğendik/Bedar (Siirt-Pervari) örneği
An ethnographic Assessment on the economy politique of rural transformation: The case of Beğendik/Bedar (Siirt-Pervari)
- Tez No: 330378
- Danışmanlar: PROF. DR. A. TAYFUN ATAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Antropoloji, Halk Bilimi (Folklor), Sosyoloji, Anthropology, Folklore, Sociology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 333
Özet
Bu çalışmanın konusu, 2000'li yıllarla birlikte uygulamasına hız verilen uluslararası neo-liberal tarımsal ekonomi-politikalarıyla birlikte Türkiye kırlarında hızlanmakta olduğu görülen çözülme, mülksüzleşme ve göç süreçlerinin, Siirt İli Pervari İlçesi Beğendik Beldesi özelinde antropolojik perspektifle incelenmesidir. Çalışma, ülkemizde kırsal alana dönük hayata geçirilen yeni ekonomi politikalarıyla doğrudan ilişkisi bakımından, sayıları hızla artan hidroelektrik santrallerinin (HES) söz konusu edilen çözülme ve mülksüzleşme süreçleri içerisinde son derece önemli bir rol oynadığı iddiasına sahiptir.Beğendik Beldesi'ni de kapsayan ve henüz yapım aşamasının başlangıcında olan Pervari HES projesinin insan ve doğa varlığına olan kültürel ve maddi etkileri ile toplamında ortaya çıkardığı kültürel süreçler, bu çalışmanın üzerinde tartışma yürüteceği önemli alt konu başlıkları olarak ifade edilebilir.Buradan hareketle, çalışmamızın kapsamı, üzerinde baraj olmayan akarsu bırakmama hedefiyle uygulanmakta olan güncel devlet politikalarının, Türkiye'nin kırsal alanlarında neden olduğu yeni kültürel süreçlerin, Beğendik Beldesi örneğinde, eleştirel bir incelemesi olarak da nitelendirilebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to analyze the impact of neo-liberal agrarian political economics, which have gained impetus with the dawning of the new millennium, in the Beğendik county of the Pervari district of the city Siirt using an anthropological perspective. The research aims to show that the increasing number of hydroelectric plants is a key factor to these processes of expropriation and dissolution, as the hydroelectric plants are directly connected to the new form of agrarian political economics.It can be said that the cultural and material effects of the Pervari hydroelectric plant project, which is currently undergoing construction and whose area of effect encompasses Beğendik county, on the people and nature of the region is one of the main subtopics of this research.From this point, it can be said that this research is a critical analysis of the current state policy which aims to leave no stream without a dam and the new cultural processes this policy leads to in rural Turkey, through the particular example of Beğendik county.