Psikotik hastalarda obsesif kompulsif semptomların yaşam kalitesi ve yeti yitimi ile ilişkisi
Investigation of the association of obsessive-compulsivesymptoms wi̇th quality of life and loss of power inpsychotic patients
  1. Tez No: 694293
  2. Yazar: ÖMER KAPTANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GONCA KARAKUŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amaç: Psikotik bozukluk (PB) tanılı hastalarda obsesif kompulsif semptom (OKS) varlığında erken başlangıç yaşı, daha fazla depresif semptom, daha fazla özkıyım riski, daha kötü sonlanım ve düşük işlevsellik bildirilmiştir. Bu çalışmada PB hastalarında OKS varlığının yeti yitimi ve yaşam kalitesi ile ilişkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem: Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Psikiyatri Anabilim Dalı'na ayaktan başvuran ve yatarak sağaltım gören DSM-V tanı kriterlerine göre ''Kısa Psikotik Bozukluk'', ''Şizofreniform Bozukluk'', ''Şizofreni'', ''Sanrılı Bozukluk'' ve ''Şizoaffektif Bozukluk'' tanısı alan ve hastalık tanısı üzerinden en fazla beş yıl geçmiş 67 kişi hasta grubunu, 64 sağlıklı kişi kontrol grubunu oluşturdu. Örneklem grubuna Sosyodemografik veri formu, Pozitif ve Negatif Sendrom Ölçeği (PANSS), Padua Envanteri (PE), Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısaltılmış Versiyon (WHOQOL-BREF), Dünya Sağlık Örgütü Yeti Yitimi Değerlendirme Çizelgesi (WHODAS 2.0), Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ), Beck Depresyon Envanteri (BDE), Beck İntihar Düşüncesi Ölçeği (BİDÖ) ölçekleri uygulandı. Bulgular: PB tanılı hastaların PE toplam puanı (PE-TOP) ve alt ölçek puanları kontrol grubuna göre yüksekti. Korelasyon analizlerinde OKS'lerin varlığının yaşam kalitesini düşürdüğü, yeti yitimini artırdığı tespit edildi. Regresyon analizlerinde yeti yitimini en çok etkileyen veriler: PE-TOP, PE ruminasyon alt ölçeği (PE-R), PE-kesinlik davranışı alt ölçeği (PE-KD), WHOQOL-BREF-TR toplam puanı (QoLT) ile bedensel (QoL1), sosyal (QoL3), genel sağlık (QoL5) yaşam kalitesi alt ölçekleri ile BAÖ olarak tespit edildi. Yaşam kalitesini en çok etkileyen veriler; PE-R, PE-TOP, WHODAS toplumsal katılım alt ölçeği (DAS6), WHODAS 2.0 toplam puanı (DAST) ve BDE olarak tespit edildi. Sonuç: Çalışma verilerinden, OKS varlığında PB hastalarında düşük sosyal ve mesleki işlevsellik düzeyleri, düşük yaşam kalitesi, artmış kaygı, depresyon, intihar eğilimi ile ilişkilendirilebilir. Klinikte PB hastaları, hastalığın seyri sırasında herhangi bir zamanda ortaya çıkabilecek OKS'ler için dikkatle izlenmelidir. Komorbiditenin erken tanınması ve OKS'ye yönelik tedavi düzenlenmesi; hastanın yaşam kalitesinin artırmasını, yeti yitiminin azalmasını ve sonlanımın daha olumlu olmasını sağlayabilecektir.
Özet (Çeviri)
Objective: Early onset age, greater depressive symptoms, greater risk of self-absorption, worse termination, and low functionality have been reported in the presence of obsessive-compulsive symptom (OKS) in patients diagnosed with psychotic disorder (PB). In this study, it was aimed to investigate the relationship of OKS presence with yeti loss and quality of life in PB patients. Methods: Medical Faculty of Cukurova University, Balcali Hospital, Department of psychiatry outpatient and inpatient treatment, the applicant undergoing DSM-V diagnostic criteria 'brief psychotic disorder', 'schizophreniform disorder' 'Schizophrenia', 'a delusional disorder' and 'schizoaffective disorder' diagnosis and diagnosis of the disease over the past 67 years in the patient group, no more than five of person of 64 healthy individuals as a control group was created. In the sample group socio-demographic data form, positive and negative Syndrome Scale (PANSS), Padua Inventory (TH), the World Health Organization quality of life scale abbreviated Version (WHOQOL-BREF) and the World Health Organization disability Assessment Schedule (WHODAS 2.0), Beck anxiety scale (BAO), Beck Depression Inventory (BDI), Beck scale for suicidal ideation (BIDO) scales were administered. Results: PE total score (PE-TOP) and subscale scores of th th patients diagnosed with PB were higher than in the control group. In correlation analyses, it was found that the presence of oxs reduces quality of life and increases yeti loss. Disability affecting regression analysis of the data: TH-BALL, the rumination subscale TH (TH-R), TH-certainty subscale of the behavior (TH-KD), whoqol-bref-TR total score (QoLT) and physical (QoL1), social (QoL3), general health (QoL5) the quality of life sub-scales was identified as BAO. Data that most affect quality of life; Pe-R, PE-TOP, THODAS social participation subscale (DAS6), thodas 2.0 total score (DAST) and BDE were determined. Conclusion: From the Study Data, low levels of social and occupational functioning, low quality of life, increased anxiety, depression, suicidal tendencies in PB patients in the presence of OKS can be associated with. Patients with PB in the clinic should be carefully monitored for oxs, which may occur at any time during the course of the disease. Early recognition of comorbidity and regulation of treatment for Ox will be able to improve the quality of life of the patient, reduce the loss of power and make the termination more positive.