MMP-9 ve MMP-8 gen polimorfizmlerinin periodontitis ile ilişkisi
Association of MMP-9 and MMP-8 polymorphism with periodontitis
- Tez No: 694292
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLEND İNANÇ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Periodontal hastalıklar genetik ve çevresel faktörlerin etkisiyle hiperemi, kanama, çep oluşum, diş kaybı ve klinik bağlantı epiteli kaybı gibi durumların gözlendiği multifaktöriyel bir hastalıktır. Patogenezinde özellikle genetik polimorfizmlerin ilişkileri rapor edilmiştir. Çalışmanın amacı, gen polimorfizmleri ile periodontal hastalık arasındaki korelasyonu değerlendirmek, genotip-fenotip ilişkisini ortaya koymak ve TNP'nin periodontitise yatkınlık üzerindeki rolünü incelemektir. MMP grubu ekstrasellüler matriks ile ilişkili olup periodontitis ve diğer hastalıklarda doku yıkım ve yenilenme metabolizmasının ana proteinazıdır. Çalışmamızda MMP-8 ve MMP-9 ile periodontitisin genetik ilişkisinin incelenmesi için hastalardan alınan tükürük örneklerinden genomik DNA'lar izole edilerek PCR ve RFLP yöntemleriyle MMP-9 (rs17576) Q279R ve MMP-8 (rs1940475) Lys87Glu gen polimorfizmi araştırılması planlanmıştır. Trakya Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Periodontoloji Ana Bilim Dalı'ndan 100 periodontitis hastası ve 100 periodontal durumu sağlıklı gönüllü toplamda 200 akrabalık ilişkisi olmayan Türk hasta çalışmaya dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Periodontal diseases are multifactorial diseases in which genetic and environmental factors affect the clinical outcomes of the disease such as hyperemia, bleeding on probing, pathological pocket formation, tooth loss, and clinical attachment loss. Especially genetic polymorphisms have been previously reported in the pathogenesis of chronic periodontitis. The study aims to evaluate the correlation between gene polymorphisms and periodontal disease, to reveal the genotype-phenotype relationship, and to examine the role of SNP on predisposition to periodontitis. MMPs are associated with extracellular matrix metabolism and the main proteinases related to tissue destruction and remodeling events in periodontal and other diseases. Consequently, to examine the genetic relationship between MMP-8, MMP -9, and periodontitis, genomic DNAs were isolated from saliva samples that were obtained from patients. The Q279R (rs17576) and Lys87Glu (rs1940475) gene polymorphism were studied by PCR and RFLP methods. A total of 200 unrelated Turkish subjects including 100 Periodontitis patients and 100 subjects with healthy periodontal conditions were recruited from the Department of Periodontology, School of Dentistry, Trakya University.