Aile yılmazlığının kişilerarası bağlanma stilleri ve benlik saygısı ile ilişkilerinin incelenmesi
Investigating the relationship of family resilience with interpersonal attachment styles and self-esteem
  1. Tez No: 694322
  2. Yazar: TARIK KARA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET KANDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Aile Yılmazlığının Kişilerarası Bağlanma Stilleri ve Benlik Saygısı ile İlişkilerinin İncelenmesi Kırıkkale Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Rehberlik Ve Psikolojik Danışmanlık Anabilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi Danışman: Doç. Dr. Mehmet KANDEMİR Haziran 2021,116 sayfa Yüksek lisans tezi kapsamında yapılan bu çalışmanın temel amacı, evli bireylerin yılmazlıkları ile bağlanma stilleri arasındaki ilişkinin ve bu ilişkide benlik saygısı kavramının aracılık rolünün araştırılmasıdır. İlişkisel tarama modelinin kullanıldığı bu çalışma, evli 509 (290 kadın, 219 erkek) birey üzerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri toplama araçları olarak, Aile Yılmazlık Ölçeği, Kişilerarası Bağlanma Stilleri Ölçeği, İki Boyutlu Benlik Saygısı Ölçeği kullanılmıştır. Hipotez test modeli aşamasında AMOS yazılımından yararlanmış ve değişkenler arasındaki ilişkiler yol analizi ile incelenmiştir. Oluşturulan modeli test etmek için yapılan yol analizi neticesinde modelin uyum değerlerinin (CFI=.99, IFI=.99, NFI=.99, TLI=.93, GFI=.99 ve AGFI=.96 χ² / sd1.37, RMSEA=.06) iyi olduğu bulunmuştur. Bulgular, güvenli bağlanma ile yılmazlık arasında pozitif ve anlamlı ilişki olduğunu; benlik saygısının da bağlanma stillerinin yılmazlığı yordamasında aracılık rolüne sahip olduğunu göstermiştir. Bulgular, alanyazın ışığında tartışılmış ve ileriye dönük araştırmalar için çeşitli önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Investigating the Relationship of Family Resilience with Interpersonal Attachment Styles and Self-Esteem Kırıkkale University Graduate School of Social Sciences Department of Guidance And Psychological Counseling, Master's Thesis Supervisor: Doç. Dr. Mehmet KANDEMİR JULY 2021, 116 pages The main purpose of this study, which was conducted within the scope of the master's thesis, is to investigate the relationship between the resilience of married individuals and their attachment styles and the mediating role of the concept of self-esteem in this relationship. This study, in which the relational screening model was used, was carried out on 509 married individuals (290 women, 219 men). Family Resilience Scale, Interpersonal Attachment Styles Scale, Two Dimensional Self-Esteem Scale were used as data collection tools in the study. During the hypothesis test model phase, AMOS software was used and the relationships between variables were examined by path analysis. As a result of the path analysis performed to test the model created, the fit values of the model (CFI=.99, IFI=.99, NFI=.99, TLI=.93, GFI=.99 and AGFI=.96 χ² / sd1.37, RMSEA=.06) was found to be good. The results showed that there is a positive and significant relationship between secure attachment and intimidation; self-esteem also plays a mediating role in predicting intimidation. The findings have been discussed in the light of the literature and various recommendations for forward-looking Research have been included.