Omuz protraksiyonu olan masa başı çalışanlarda ofis egzersizlerine ek olarak verilen omuz stabilizasyon egzersizlerinin skapular diskinezi, kas kuvveti, postür ve proprioseptif duyu parametreleri üzerine etkilerinin karşılaştırılması
A comparison of the effects of shoulder stabilization exercises in addition to office exercises on skapular dyskinesis, muscle strength, posture and proprioceptive sensory parameters in the office workers with shoulder protraction
- Tez No: 694325
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER ERDEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kas İskelet Fizyoterapisi Ve Rehablitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortopedik Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu çalışmada omuz protraksiyonu olan masa başı çalışanlarda ofis egzersizlerine (OE) ek olarak verilen omuz stabilizasyon egzersizlerinin (SE) skapular diskinezi, kas kuvveti, postür ve proprioseptif duyu parametreleri üzerine etkilerinin incelenmesi amaçlandı. Yaşları 25-35 yıl arasında değişen 60 birey tabakalı örnekleme ile iki gruba ayrıldı. Her iki gruba OE verilirken, çalışma grubuna ayrıca bireysel omuz SE uygulandı. Tüm bireyler başlangıçta, 8. hafta ve 12. hafta sonunda değerlendirildi. Çalışma alanı ve ergonomik risk analizi yanı sıra omuz protraksiyonu, pektoralis minör uzunluğu, toplam skapula mesafesi ve skapular diskinezi kaliper ile; pasif omuz mobilitesi elektronik gonyometre ile; aktif omuz mobilitesi mezura ile; omuz poterior gerginliği ve skapula yukarı rotasyonu elektronik inklinometre ile; postür analizi fotoğraflama yöntemi ile; kas kuvveti hand-held dinamometre ile; propriosepsiyon izokinetik dinamometre ile; vibrasyon duyusu vibrometre ile ve üst esktremite performansı Kapalı Kinetik Zincir Üst Ekstremite Stabilite Testi ile değerlendirildi. Çalışma grubunda incelenen tüm parameterlerde 8 ve 12.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the effects of shoulder stabilization exercises (SE) given in addition to office exercises (OE) on scapular dyskinesis, muscle strength, posture and proprioceptive sensory parameters in office workers with shoulder protraction. 60 individuals aged between 25-35 years were divided into two groups by stratified random sampling. While OE was given to both groups, individual shoulder SE was also applied to the study group. All individuals were evaluated at the beginning, 8th week and 12th week. Working area and ergonomic risk analysis as well as shoulder protraction, pectoralis minor length, total scapula distance and scapular dyskinesis with caliper; passive shoulder mobility with electronic goniometer; active shoulder mobility with a tape measure; glenohumeral horizontal adduction and scapula upward rotation by electronic inclinometer; postural analysis by photographing method; muscle strength with hand-held dynamometer; proprioception with isokinetic dynamometer; vibration sense with vibrometer and upper extremity performance with Closed Kinetic Chain Upper Extremity Stability Test were evaluated.