Oksitosin ile doğum eylemi indüksiyonunun başarısını tahmin etmede manyetik rezonans görüntülemenin yeri
Prediction of the success of labor induction with oxytocin by magnetic resonance imaging
  1. Tez No: 69434
  2. Yazar: BİLGİN YURDAKUL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDAL AKTAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET Bu çalışmada, doğum eyleminin indüksiyonuna karar verilen 21 gebede, doğum eylemi indüksiyonunun başarısını önceden tahmin etmek için, her gebenin oksitosin indüksiyonu öncesi serviks MRG'leri çekildi. MRG'deki intensite farklılıklarının tespitiyle, gebelerin doğum eylemi indüksiyonuna cevabının önceden hangi oranda doğru olarak tespit edilebileceği araştırıldı. Çalışmaya alınan 21 gebeden 11 'i doğum eylemi indüksiyonuna aktif faza geçerek cevap verirken, 10'unda ise söz konusu cevap gözlenmedi. Tüm olguların MR görüntüleri, film üzerinden, indüksiyon sonuçlara kör olarak, pelvik MRG konusunda deneyimli Türkiye'nin -değişik üniversitelerinde görev yapan öğretim üyelerine gösterildi ve değerlendirmeleri istendi. Ayrıca, uterin serviks intensiteleri, fetal beyin dokusu ve maternal subkutan yağ dokusu ile kıyaslanarak, her olgu için indekslenmiş servikal ROI skoru elde edildi. Yine tüm vakalar klasik olarak Bishop skorlamasına alındı. Bu üç değerlendirmeye göre; tek tek ele alındıklarında, Bishop skoru ve öğretim üyeleri değerlendirmelerinin, doğum eylemi indüksiyonuna cevabı tahmin etmede aynı oranda başarılı (%81,0) olduğu gözlenirken, indekslenmiş ROI skorlaması ile, %85,7 oranında doğru tahmin yapılabileceği saptandı. Bishop skoru ve indekslenmiş ROI skorlaması birlikte kullanıldığında ise, %95,2 oranında doğum eylemi indüksiyonuna cevap doğru olarak tahmin edilebiliyordu. Sonuç olarak, çalışmamızda MRG'nin servikal dokudaki biyokimyasal, histolojik ve fizik değişimleri kabul edilebilir bir kesinlikte saptayabileceğini, bu yolla da doğum eyleminin oksitosinle indüksiyonunun başarısını, özellikle Bishop 59skoruyla birlikte kullanılırsa büyük bir oranda doğru olarak tahmin edebileceğini saptadık. 60
Özet (Çeviri)
SUMMARY PREDICTION OF THE SUCCESS OF LABOR INDUCTION WITH OXYTOCIN BY MAGNETIC RESONANCE IMAGING This study deals with 21 pregnant women who had undergone oxytocin induction. MRI was performed before the induction process to predict the success of labor induction with oxytocin by assessing the MR images. Eleven of 21 pregnant women entered the active phase of labor after the induction, while the other 10 did not. Visual assessment of MR images by a semi-quantitative method was performed by different radiologists who were blind for the results of induction and working in the field of pelvic MRI. The indexed cervical ROI scores of the subjects which were calculated by taking into account the ROI measurements of maternal pelvic fat tissue and fetal brain tissue as well as cervical tissue, were also evaluated for the prediction of success of labor induction. The classical Bishop's scores of the subjects were also determined. It seems that the success of prediction by clinical Bishop's score goes parallel with the success of prediction by the assessment of the results achieved by the consultant radiologists, and both were 81.0%, whereas the success of prediction by indexed ROI score was 85.7%. When both Bishop's score and indexed ROI score were used together the success of prediction was 95.2 %. In conclusion, this study indicates that MRI can assess the biochemical, histological and physiological changes in the cervical tissue. Also MRI can be helpful in the prediction of success of labor induction, especially when it is used with Bishop's score. 61