Değerler eğitimi ile ilgili yapılan lisansüstü tezlerin incelenmesi
Investigation of post graduated thesis related on values education
- Tez No: 694344
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAHA YAZAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmanın amacı Türkiye'de 2016-2019 yılları arasında gerçekleştirilen değerler eğitimi konulu yüksek lisans ve doktora tezlerinin incelenmesidir. Çalışma konu başlığı içerisinde“değerler eğitimi”geçen Türkiye'de yapılmış olan tezlerle sınırlıdır.YÖK Ulusal Tez Merkezinde kataloglanmış olan 250 tez belirlenen kategoriler doğrultusunda incelenmiş ve doküman analizi yapılarak elde edilen bulgulara göre değerlendirilmiştir.Tezler;hazırlandığı üniversite, enstitü, anabilimdalı, yayınlandığı yıl, konu alanı, yöntemi/modeli ve deseni, örneklem türü, örneklem büyüklüğü, veri toplama araçları, güvenirlik ve geçerlik çalışmaları ve veri analiz teknikleri ölçütlerine göre incelenmiştir. Araştırmada veri analizi içerik analizi ile gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler yüzde ve frekanslara dayalı bir şekilde yorumlanmıştır. Araştırma sonucuna göre; değerler eğitimi konusunda tezlerle ilgili en çok yayın yapan üniversitenin Gazi Üniversitesi olduğu görülmüştür. Lisansüstü çalışmalar en fazla Eğitim Bilimleri Enstitüsü kapsamında yayınlanmıştır. Çalışmaların en çok Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi anabilim dallarında oluşturulduğu belirlenmiştir. Tezlerin büyük çoğunluğunun 2019 yılında yayınlandığı belirlenmiştir. Tezlerin çoğunluğu niteldir ve doküman inceleme türündedir. Örneklem büyüklüğü olarak çoğunlukla 1-50 arası katılımcıyla çalışılmıştır. Araştırmalarda veri toplama araçlarının büyük çoğunluğunu doküman inceleme ve anket formu oluşturmaktadır. İçerik analizi en çok kullanılan veri analiz tekniğidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to analyze the master's and doctoral theses on values education carried out in Turkey between the years 2016-2019. Working in the subject heading“values education”is limited to the last ones made in Turkey. 250 theses cataloged in YÖK National Thesis Center were examined in line with the determined categories and evaluated according to the findings obtained by document analysis. Theses which included in the study were examined in terms of the university, institute, year of publication, subject area, method/model and design, sample type, sample size, data collection tools, reliability and validity studies, and data analysis techniques were examined. In this study, data analysis was carried out with content analysis. The data obtained were interpreted based on percentages and frequencies. According to the results of the research; It has been seen that the university that publishes the most about theses on values education is Gazi University. Postgraduate studies were published mostly within the scope of Educational Sciences Institute. It was determined that the studies were mostly created in the departments of Turkish and Social Sciences Education. It was determined that the majority of theses were published in 2019. The majority of theses are qualitative and in the type of document review. As a sample size, mostly 1-50 participants were studied. The majority of data collection tools in research are document review and questionnaire form. Content analysis is the most used data analysis technique.