English teachers' perceptions of teaching culture in the EFL classroom
İngilizce öğretmenlerinin ingilizce dil derslerinde kültür öğretimi algıları
- Tez No: 694343
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Küreselleşen dünyamızda İngilizce dili gittikçe daha önemli hale gelirken, dil öğrenme kavramı da değişti. Dil ediniminin taklit ederek ve derinlemesine inceleyerek, sözcük ve cümlelerden oluşan bir dizi kural ve sözdizimi öğrenmek olduğu düşüncesi yerini başka bir kavrama bıraktı. Bu yeni bakış açısına göre dil öğrenimi, dilbilgisi yeterliliği, iletişimsel yeterlilik ve ayrıca kültürlerarası yeterlilik gibi farklı bileşenleri kapsamaktadır. Bununla birlikte, yabancı dil sınıflarında kültür öğretimi hala baltalanıyor (Thanasoulas, 2001). Bu çalışmanın temel amacı, dil öğretmenlerinin öğrencilerin kültürel yeterlilik kazanmalarına yardımcı olacak ana etmenler olarak görülmesi nedeniyle, öğretmenlerin İngilizcenin yabancı dil olarak öğretildiği sınıflarda kültür ve kültür öğretimi algılarını incelemektir. Aynı doğrultuda bu çalışma, öğretmenlerin cinsiyet, eğitim geçmişi, aktif öğretim süresi, yurtdışında bulunma deneyimi (İngilizce konuşulan ülkeler), İngilizce türü tercihi açısından yabancı dil derslerinde kültür öğretme algılarını ve yabancı dil derslerinde kültür öğretiminde karşılaştıkları sorunları ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Çalışmanın katılımcıları, tümü T.C. Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı liselerde ve dengi okullarda görev yapan 250 İngilizce öğretmeninden oluşmuştur. Veriler iki farklı veri toplama aracı ile toplandığı için hem nicel hem de nitel yöntemler kullanılmıştır; yazılı anket ve yarı yapılandırılmış görüşmeler. Sonuçlar, dil öğretmenlerinin kültür öğretimine yönelik tutumlarının oldukça olumlu olduğunu ve İngilizce derslerinde kültür öğretimine yüksek düzeyde bir onay verdiklerini ortaya koymuştur. Bununla birlikte, kültürel öğelerin dahil edilmesi sırasında bazı sorunlarla karşılaşmakta ve dil sınıflarında kültür öğretimi konusunda biraz eğitime ihtiyaç duymaktadırlar.
Özet (Çeviri)
As the English language has become more and more important in our increasingly globalized world, the concept of language learning has also changed. The notion that language acquisition is learning a collection of rules and syntax made up of words and sentences by imitating and drilling has been replaced by another concept. According to this new point of view, language learning covers different components like grammatical competence, communicative competence, and intercultural competence. On the other hand, culture teaching in foreign language classrooms is still being undermined (Thanasoulas, 2001). Therefore, the main goal of the present study is to investigate teachers' perceptions of culture and teaching culture in the EFL (English as a Foreign Language) classroom; it is simply because language teachers are considered as the main agents that help learners learn the cultural competence. Along the same line, this study aims to find out the teachers' perceptions of teaching culture in foreign language classes in terms of gender, educational background, active teaching period, the experience of being abroad (English speaking countries), preference for the type of English and the problems they encounter while teaching culture in foreign language lessons. The participants of the study included 250 EFL teachers working in High schools and equivalent schools affiliated to the Turkish Ministry of National Education. Both quantitative and qualitative methods were used since the data was gathered utilizing two different data collection tools; a written survey questionnaire and semi-structured interviews. The results revealed that language teachers' attitudes towards teaching culture were quite positive and they provided a high level of agreement to teaching culture in the ELT classroom. However, they faced some problems during the inclusion of cultural elements and they needed some training on teaching culture in language classrooms.