6706 sayılı cezai konularda uluslararası adli işbirliği kanunu çerçevesinde iade
Extradition within the scope of the law no: 6706 on international judicial cooperation in criminal matters
- Tez No: 694346
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 388
Özet
Türk hukukunda bağımsız bir iade kanununa duyulan ihtiyaç neticesinde 6706 sayılı Cezai Konularda Uluslararası Adli İşbirliği Kanunu kabul edilmiştir. Söz konusu kanunla iade müessesesi hakkında ayrıntılı hükümler ihdas edilmiş ve daha önce ulusal mevzuatımızda yer almayan yeni hususlar eklenmiştir. Bu çalışma iade işlemini Türk hukuku açısından yeni bir düzenleme olan 6706 sayılı Kanun çerçevesinde yeniden ele almak amacıyla yapılmıştır. Bu kapsamda öncelikle iade müessesesi hakkında daha önce gerçekleştirilen ulusal ve uluslararası çalışmalar incelenmiştir. Ek olarak, 6706 sayılı Kanun'un Merkezi Makam olarak nitelendirdiği Adalet Bakanlığı Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Genel Müdürlüğü ile temasa geçilmiş, gerek bilgi alışverişi gerek uygulamaya yönelik örneklerin incelenmesi ile uygulama ve teorinin sentezi yapılarak, muğlak konulara çözüm üretilmeye çalışılmıştır. Ayrıca, yol gösterici olması hasebiyle iade kararına ilişkin olarak verilen Yargıtay ve Danıştay kararları ile AİHS'de yer alan hakların ihlaline yönelik verilen AİHM kararları taranmıştır. Yapılan araştırmalar çerçevesinde iade müessesesi hem ceza hukuku hem de uluslararası hukuk boyutuyla değerlendirilmiştir. Bu kapsamda özellikle iadeye konu suç hakkında Türk ceza hukukunda benimsenen suç teorisi çerçevesinde incelemeler yapılmış ve belirsiz noktalar uluslararası hukuk kaynaklarıyla ilişkilendirilerek açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
As a result of the need for an independent extradition law in the Turkish law, the Law No:6706 on Internatıonal Judıcıal Cooperatıon in Crımınal Matters was adopted. With this law, detailed provisions about the extradition institution have been created and new issues that were not previously included in our national legislation, have been added. This study was carried out in order to reconsider the extradition proceeding within the scope of Law No. 6706, which is a new regulation in terms of Turkish law. In this context, first of all the national and international studies, carried out on the extradition institution, were examined. In addition, the General Directorate of Foreign Relations and European Union of the Ministry of Justice, which is defined as the Central Authority by Law No. 6706, was contacted and was tried to find solutions to ambiguous issues by synthesizing the practice and theory by both exchanging information and examining the examples for practice. Moreover, because of its guidance the decisions of the Supreme Court and the Council of State regarding the extradition decision and the decisions of the ECtHR regarding the violation of the rights in the ECHR were scanned. Within the framework of the researches has been done, the extradition institution has been evaluated in terms of both criminal law and international law. In this context, especially researchs, about the crime subject to extradition, were made within the framework of the crime theory adopted in the Turkish criminal law and ambiguous points were tried to be explained by associating with international law sources.