6706 sayılı Kanun ve uluslararası sözleşmeler kapsamında suçluların iadesi
Extradition of criminals within the scope of law no. 6706 and international conventions
  1. Tez No: 955227
  2. Yazar: MEHMET SALİH AZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ONURSAL CİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu tez çalışması, suçluların iadesi kurumunu hem Türk iç hukuku hem de uluslararası hukuk perspektifinden ele alarak kapsamlı bir şekilde incelemektedir. Suçun sınır aşan özellik kazanması ve faillerin sınır ötesine kaçma olasılığı, devletler için ceza adaletinin sağlanmasında uluslararası iş birliğini zorunlu hale getirmiştir. Bu bağlamda suçluların iadesi, suç ve suçlularla mücadele ile adil yargılanma hakkının sağlanması açısından temel bir araç haline gelmiştir. Tezin temel inceleme alanını 6706 sayılı Cezaî Konularda Uluslararası Adlî İş Birliği Kanunu oluşturmaktadır. Bu kanun, Türkiye'nin suçluların iadesine ilişkin usul ve esaslarını ayrıntılı şekilde düzenlemekte ve yürütme ile yargı mercilerine kapsamlı yetkiler tanımaktadır. Ayrıca tez kapsamında, Türkiye'nin taraf olduğu uluslararası sözleşmeler çerçevesinde devletin yükümlülükleri ve uygulamadaki yeri incelenmiştir. Çalışmada, suçluların iadesine dair uluslararası hukukta kabul edilen temel ilkeler hem 6706 sayılı Kanun hem de Türkiye'nin taraf olduğu suçluların iadesine ilişkin hükümler ihtiva eden uluslararası sözleşmeler çerçevesinde -örneğin çifte cezalandırılabilirlik, siyasi suç istisnası, ölüm cezası yasağı, vatandaşın iade edilmemesi gibi- ayrıntılı biçimde ele alınmıştır. Sonuç olarak, Türkiye'nin hem 6706 sayılı Kanunu etkin biçimde uygulaması hem de taraf olduğu uluslararası sözleşmelere uyumlu hareket etmesi, ceza adaletinin sağlanmasında ve insan haklarının korunmasında kritik önem taşımaktadır. Suçluların iadesi kurumu, yalnızca teknik bir süreç değil aynı zamanda insan hakları, devlet egemenliği ve uluslararası güvenliğin kesiştiği çok yönlü bir hukuk alanıdır.
Özet (Çeviri)
This thesis provides a comprehensive analysis of the institution of extradition from both the perspective of Turkish domestic law and international law. The transnational nature of crime and the possibility of offenders fleeing across borders have rendered international cooperation indispensable for states in the pursuit of criminal justice. In this context, extradition has emerged as a fundamental mechanism for combating crime and criminals, as well as for ensuring the right to a fair trial. The primary focus of this study is Law No. 6706 on International Judicial Cooperation in Criminal Matters. This legislation meticulously regulates the procedures and principles governing extradition in Turkiye and grants extensive powers to both executive and judicial authorities. Additionally, the thesis examines the obligations of the state and the practical implementation of extradition mechanisms within the framework of international treaties to which Turkiye is a party. The study elaborates on the core principles recognized under international law concerning extradition—such as dual criminality, the political offence exception, the prohibition of the death penalty, and the non-extradition of nationals. These principles are analyzed in detail in light of both Law No. 6706 and the relevant international conventions to which Turkiye is a signatory. In conclusion, Turkiye's effective implementation of Law No. 6706 and its adherence to its international treaty obligations are of vital importance for the realization of criminal justice and the protection of human rights. The institution of extradition is not merely a technical procedure but a multifaceted legal field situated at the intersection of human rights, state sovereignty, and international security.