Bitlis'in Akşar köylerinde kadınlığın toplumsal inşasında masalların rolü
The role of tales in the social construction of womanhood in Akshar villages in Bitlis
  1. Tez No: 694355
  2. Yazar: NURHAN ÇELEBİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK EROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Masalların büyülü dünyalarının altına gizlenerek nesilden nesile aktarılan öğretiler günümüzde var olan birçok sorunun kökenlerini oluşturmaktadır. Toplumun kültürel değerler, inançlar ve davranış kalıplar çerçevesinde cinsiyetlere sunduğu roller küçük yaşlardan itibaren dinlenen hikayeler, masallar ve diğer anlatı türleri ile ilmek ilmek işlenmektedir. Bu nedenle masallarla büyüyen bireyler için masalların ifade ettiği anlamın araştırılması büyük önem taşımaktadır. Bu araştırmanın amacı masallarla büyüyen kadınların masallardan ne denli etkilendiklerini, yaşamlarında masalların yeri ve önemini keşfetmektir. Araştırma kapsamında 21 kadın ile derinlemesine görüşmeler sağlanmış, masallarla büyüyen kadınların yaşamlarında masalların yeri ve önemi araştırılmıştır. Kırsal alanda yaşayan kadınların gündelik yaşamlarında doğa ile bağları devam etmektedir. Bu nedenle masallardaki doğaya dair semboller ve bu sembollerin kadın-masal-doğa ekseninde işleniş şekli elde edilen veriler ile analize tabi tutulmuştur. Araştırma boyunca kadınların dinledikleri ve aktardıkları masalların özelliklerinin neler olduğu, masallarda kadın imajının ne şekilde belirlendiği ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Masallar aracılığıyla kurgulanan kadınlığın, görüşme yapılan kadınlar üzerindeki etkisi ve 'kadın' olma süreçleri irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The magic from the tales, hidden deep down for a long time and secretly brought though generationts, now reveals itself as a source for a lot of questions. The interaction of the cultural values of the society, beliefs and the behavior patterns presented of the already finished roles. While listening to the fairy tales and other narratives as a child, processed those role together like knots in the embroidery. That's why a person, who's been grown up with fairy tales, searches for a deep significance laying behind fairy tales. The aim of these researches is to understand the influence and the impact on the women, who's been grown up with fairy tales. At the same time the purpose is to find out the importance and the meaning for the whole being. Within this research 21 women were interviewed and for the importance of the tales inquired. The attitude of the women from rural areas to the nature has deep bonds fort he Daily-living. In this research a lot of data connected to the symbols of the nature and the symbols of women-fairy tales-nature chain existing in axial form were revealed and analysed. During the whole research an enorm attention was paid to the specifications in the tales told and retold. Moreover the forming and the depiction of the womens's image was tried to be discovered. Also was studied the impact of becoming a woman and its fictionalised role through the fairy tales.