Maternal obezitenin perinatal ve neonatal sonuçlar üzerindeki rolü
The effect of maternal obesity on perinatal and neonatal outcomes
  1. Tez No: 694354
  2. Yazar: MİRAÇ ÖZALP
  3. Danışmanlar: PROF. VELİ MİHMANLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Primigravid gebelerde maternal obezitenin perinatal ve neonatal sonuçlarını incelemek. Gereç ve Yöntem: 01.01.2015 ile 30.04.2015 tarihleri arasında Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'ne doğum için başvuran primigravid gebeler çalışmaya dahil edilecek olup, bu gebeler beden kitle indekslerine göre sınıflandırılacak ve gruplar arasındaki yaş, doğum haftası, doğum şekilleri,doğum öncesi ve sonrası hemogram değerleri,kan transfüzyon ihtiyaçları,Intrauterin Growth Restriction ve Preeklampsi gelişme sıklığı,bebeklerin doğum ağırlığı,bebeklerin 1.ve 5.dk APGAR skorları,yenidoğan yoğun bakım ünitesi gereksinimlerinin olup olmayışı karşılaştırılacaktır. Gebelerin Beden Kitle İndeksi sınıflamasına göre Beden Kitle İndeksi≤ 18.5 kg/m2 olanlar zayıf, Beden Kitle İndeksi 18.51-24.99 kg/m2 aralığında olanlar normal, Beden Kitle İndeksi 25.00-29.99 kg/m2 aralığında olanlar fazla kilolu ve Beden Kitle İndeksi ≥ 30 kg/m2 olanlar ise obez kabul edilmiştir. Bulgular: Beden Kitle İndeksi grupları arasında olguların yaşları, gebelik haftaları, doğum şekilleri, yenidoğan yoğun bakım ünitesi gereksinimleri ve transfüzyon gereksinimleri açısından anlamlı bir fark bulunmadı.
Özet (Çeviri)
Aim: Investigate the perinatal and neonatal outcomes of maternal obesity in primigravid pregnant primigravid Materials and Methods: This study will be done with the primigravid pregnant women admitted to Okmeydanı Training and Research Hospital Obstetrics and Gynecology Clinics for birth between 01.01.2015 and 30.04.2015. These pregnant women will be classified according to their body mass index and age between groups, gestational age, birth figures, prenatal and postnatal hemogram values, blood transfusion needs, the frequency of Intrauterin Growth Restriction and Preclampsia development, birth weight of babies, APGAR frequency of babies at first and fifth minutes, the lack of neonatal intensive care unit needs will be scanned patients files. According to pregnant women Body Mass Index Classification Body Mass İndex ≤ 18.5 kg / m2 are weak, Body Mass Index 18.51-24.99 kg / m2 normal ones in the range , Body Mass Index 25.00-29.99 kg / m2 those in range of overweight and body mass index ≥ 30 kg / m2 were considered obese. Results: There was no significant difference between Body Mass Index groups in terms of age of patients, gestational age, neonatal intensive care unit needs and transfusion needs. When the birth weights of babies of patients who between Body Mass Index groups compared, infant birth weight of the patients in obese group was significantly higher than infant birth weight of the patients in underweight, normal and overweight groups (p< 0.005). Pregnant women, when compared in terms of weight taken during pregnancy, weight taken pregnants in underweight group was significantly more than weight taken pregnants in overweight and obese groups (p:0.004). Incidence of preclampsis at pregnant women in underweight group was significantly lower than overweight and obese groups (p:0.04). Small for Gestational Age incidenceat babies of pregnantin underweight group higher than babies of pregnant in obese group (p:0.033). First minute APGAR results of babies of pregnant in normal group, with fifth minute APGAR results of babies of pregnant in underweight group were significantly higher than babies of pregnants in overweight and obese groups (p:0.045, p: 0.025). Conclusion: The findings obtained in this study indicates that obesity is an important factor at the rise of pregnancy complications and fetal-neonatal morbidity.